enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Türkiye çağdaş pentatlonda madalyaya bir adım daha yaklaştı

Türkiye Çağdaş Pentatlon Federasyonu Lideri Veli Ozan Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada Rio’da 35’inci, Tokyo’da beşinci olan ulusal …

Türkiye çağdaş pentatlonda madalyaya bir adım daha yaklaştı
15.08.2021 00:04
0
A+
A-

Türkiye Çağdaş Pentatlon Federasyonu Lideri Veli Ozan Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada Rio’da 35’inci, Tokyo’da beşinci olan ulusal atletin elde ettiği muvaffakiyetin tüm ülkeye gurur yaşattığını ve herkesi duygulandırdığını söyledi. Unsur Özyüksel ve ulusal atletin antrenörlerine teşekkür eden Çakır, çoklu bir spor kısmı olan çağdaş pentatlonda alınan beşinciliğin madalyaya muadil olduğunu vurguladı.

Eskrim, binicilik, koşu, atış ve yüzme kollarında gayret edilen çağdaş pentatlonda başarılı olmanın zorluğuna dikkati çeken Veli Ozan Çakır, Unsur Özyüksel’in olimpiyat beşinciliğinin, Türk spor tarihinde bir birinci olarak nitelendirerek, “Bu muvaffakiyet Paris 2024 Olimpiyatları’nda madalya umudumuzu çok artırdı. Bundan sonra emelimiz olimpiyatlara 4 kotayla gitmek ve madalyalarla dönmek. İlke’nin Tokyo’daki başarısı, bize bu perspektifimizin ne kadar gerçekçi olduğunu gösterdi” dedi.

Tokyo’da gelen olimpiyat beşinciliğinin rastlantısal olmadığının altını çizen Çakır, şunları söyledi:

“Bu muvaffakiyet, İlke’nin yeteneğinin ve azminin sonucu olduğu kadar bugüne kadar olimpiyat yolunda yapılan yatırımların bir çıktısıdır. Bakanlığımızın çağdaş pentatlonun gerisinde olmasının bir sonucudur. Bunu, koşu, atış, eskrim, binicilik, yüzme branşlarındaki ulusal antrenörlerimizle birlikte yapılan sistemli ve disiplinli çalışmanın getirisi olarak görüyoruz. Çoklu bir branş olan çağdaş pentatlonda evvel olimpiyatlara katılmak, akabinde da bu alanda beşincilik derecesine ulaşmış olmamız, Türkiye’nin çağdaş pentatlon sporunda çağ atladığının ve çıtayı üstlere taşıdığının bir göstergesi. İlke’ye Tokyo’da gösterdiği inanılmaz uğraş ve performans için çok teşekkür ediyoruz. Çağdaş pentatlon topluluğu olarak emeğimizin karşılığını aldığımız için çok memnunuz.”

Prensip Özyüksel 2024 Paris’in favorilerinden

Veli Ozan Çakır, “İlke, Tokyo’da gerçekleştirdiği dereceyle, Paris 2024 Olimpiyatları’nın favorilerinden biri olduğunu göstermiş oldu.” dedi.

Paris Olimpiyatları’na 4 atletle katılmayı hedeflediklerine vurgu yapan Çakır, “Modern pentatlon sporu özelinde olimpiyat oyunları için ülkelere 2 bayan 2 erkek sportmen ile katılma hakkı tanınıyor. Biz, 2024 yılına kadar yapacağımız hazırlık ve gerçekleştireceğimiz çalışmalarla Paris 2024 Olimpiyatları’na tüm bu kontenjanımızı doldurarak, 4 kota ile katılmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Her biri farklı branşlarda yetenekli olan atletlerimizi, beşli branşta mükemmelleştirmemiz gerekiyor.” sözünü kullanan Veli Ozan Çakır, “Bu bağlamda bizler her atletimizi farklı bir proje olarak değerlendirip, atlete özel olarak uygulanacak idman metotlarıyla geliştirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

AA