enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Türkiye, 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılma umudunu koruyor

Avrupa Elemeleri G Grubu’nda Hollanda’ya yenilmesinin akabinde konuk ettiği Norveç ile berabere kalarak kümeden önder çıkma mümkünlüğünü azaltan …

Türkiye, 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılma umudunu koruyor
12.10.2021 13:22
0
A+
A-

Avrupa Elemeleri G Grubu’nda Hollanda’ya yenilmesinin akabinde konuk ettiği Norveç ile berabere kalarak kümeden önder çıkma mümkünlüğünü azaltan Türkiye’nin, Letonya deplasmanda kritik bir galibiyete imza atmasına karşın Dünya Kupası finallerine katılabilmesi için önünde şiddetli bir yol bulunuyor.

Son iki haftasına girilen elemelerde G Grubu’nda 15 puanla 3. sırada yer alan A Ulusal Kadro , finallere kalabilmek için 17 puanla ikinci Norveç ve 19 puanla önder Hollanda’nın sonraki maçlarda alacağı sonuçları bekleyecek.

Türkiye, son iki maçında sırasıyla konutunda Cebelitarık ve deplasmanda Karadağ ile karşılaşacak. Küme liderliği için büyük avantajı bulunan Hollanda, 9. haftada deplasmanda Karadağ’la, Norveç ise konutunda Letonya’yla maça çıkacak. Kümenin 10. ve son haftasında ise Hollanda, Norveç’i konuk edecek.

Küme ikincisi play-off maçlarına çıkacak

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nin sona ermesinin akabinde toplam 13 kadro, finallere iştirak hakkı elde edecek. Avrupa Elemeleri’nde kümelerini önder tamamlayan 10 kadro, finallere direkt katılacak. Türkiye, kümesini ikinci sırada tamamlaması halinde ise bu sefer play-off tipi maçlarına çıkacak.

Play-off çeşidi maçlarında, Dünya Kupası elemelerinde kümesini ikinci sırada tamamlayan 10 ekip ile UEFA Uluslar Ligi’nde kümesini önder bitirenler ortasından elemelerde birinci ikiye giremeyen en âlâ iki kadro yer alacak. Sona eren UEFA Uluslar Ligi’ne B Ligi 3. Grup’tan katılan A Ulusal Takım’ın, kümesini son sırada tamamlaması nedeniyle Dünya Kupası finallerine bu arenadan katılma mümkünlüğü bulunmuyor.

Avrupa Elemeleri’nde kümelerini ikinci sırada tamamlayanlardan en fazla puana sahip 6 ekip, play-off tipi için çekilecek kuraya seribaşı olarak katılacak. Bu kadrolar, üçlü play-off yoluna ayrılmasının akabinde birbirleriyle yapacakları yarı final ve final maçlarını kazanarak Dünya Kupası’na final vizesi alacak.

AA

ETİKETLER: , , , ,