enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Türk kadroları ülke puanı için kritik maçlara çıkacak! Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe…

Ülke puanı klasmanında 19. sıraya gerileyen Türkiye, birinci 15’e giremezse Avrupa’ya 4 grup gönderebilecek. Üstün Lig şampiyonu Devler Ligi için …

Türk kadroları ülke puanı için kritik maçlara çıkacak! Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe…
02.11.2021 14:37
0
A+
A-

Ülke puanı klasmanında 19. sıraya gerileyen Türkiye, birinci 15’e giremezse Avrupa’ya 4 grup gönderebilecek. Üstün Lig şampiyonu Devler Ligi için eleme oynayacak, başka 3 grup Konferans Ligi’ne gidecek

Türkiye, kümelerdeki 4. maçlar öncesi 19. sıraya kadar gerilemiş durumda.

UEFA tertiplerinde yer alan gruplar alacakları puanlarla Türkiye’yi birinci 15 içine sokamazsa, gelecek dönem Avrupa kupalarına katılacak ekip sayısı 5’ten 4’e düşecek.

Bu durumda Türkiye, Şampiyonlar Ligi’ne tek grup gönderecek ve o grup eleme oynayacak.

UEFA Avrupa Ligi’ne grup gönderemeyecek olan Türkiye’nin öbür 3 temsilcisi ise UEFA Konferans Ligi’nde yer alacak.

– Her puanın büyük değeri var

Türk kadrolarından Trabzonspor ve Sivasspor eleme çeşitlerinde Avrupa’ya veda ederken, kümelere kalan Beşiktaş , Galatasaray ve Fenerbahçe oynadıkları toplam 9 küme maçından yalnızca 2 galibiyet çıkartabildi.

Alınacak her puanın büyük ehemmiyet arz ettiği dönemde Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’nde yarın Sporting’e konuk olacak.

UEFA Avrupa Ligi’nde ise 4 Kasım Perşembe günü Fenerbahçe, deplasmanda Belçika temsilcisi Royal Antwerp’le, Galatasaray da alanında Rusya takımı Lokomotiv Moskova’yla karşılaşacak.

– Ülke puanı hesaplaması

Ülke gruplarının dönem içinde topladığı puanların, birebir devirde o ülke ismine yarışlara katılan takım sayısına bölünmesiyle, dönemlik puanlar ortaya çıkıyor. Örneğin X ülkeden Avrupa kupalarına katılan 5 grup 30 puan toplarsa, bu ülkenin dönemlik puanı 6 olarak gerçekleşmekte.

Bu prosedürle yapılan son beş dönemin ortalamasıyla da ülke puanı oluşur ve Avrupa kupalarına gönderilebilecek kadro sayısı belirlenir.

– Grupların ülke puanına katkısının hesaplanması

Ön eleme maçlarında her grup galibiyette 1, beraberlikte 0,5 puan alır. Küme basamağından itibaren ise bu puanlar galibiyette 2’ye, beraberlikte 1’e yükselir.

Bunların yanında her üç ligde de ek puanlar (bonus) mevcuttur.

Şampiyonlar Ligi’nde kümelerde uğraş eden her grup 4’er, kümelerden çıkmayı başaran her kadro 5’er bonus puan elde eder. “Devler Ligi”nde çeyrek final, yarı final ve finale çıkan kadrolar da bu çeşitlerin her biri için 1’er bonus puan kazanır.

Avrupa Ligi’nde kümelerden başkan çıkan ekipler 4’er, küme ikincileri 2’şer bonus puanına sahibi olurken, son 16 cinsinden itibaren her cins için 1’er bonus puan daha eklenir.

Konferans Ligi’nde ise küme birincilerine 2’şer, küme ikincilerine 1’er bonus puan verilir. Kelam konusu ligde yarı final ve final oynayan ekiplere 1’er bonus puan daha verilmektedir.

Ülke ismine toplanan puanlar, o ülke ismine Avrupa kupalarında çaba eden ekip sayısına bölünür.

– UEFA ülke puanı sıralaması

Türkiye birinci 15 için Hırvatistan, Yunanistan, Kıbrıs Rum Bölümü ve Çekya ile kıyasıya bir yarış içinde.

Tek galibiyette dahi (0,4 puan) 2-3 basamak üst çıkma bahtına kavuşacak Türkiye’nin, haftayı iki galibiyetle kapatması halinde ise 15. sıraya yerleşme ihtimali bulunuyor.

Ülke puanı klasmanında an prestijiyle 15 ila 20. sıradaki ülkelerin Avrupa’ya gönderdiği ekip sayısı, yoluna eden grup sayısı ve puanları şöyle:

Sıra Ülke Toplam grup sayısı Kalan kadro sayısı Puan

15 Hırvatistan 4 1 24,9

16 Yunanistan 4 2 24,7

17 Kıbrıs Rum Kısmı 4 2 24,625

18 Çekya 5 3 24,6

19 Türkiye 5 3 24,5

20 Norveç 4 1 23,75

AA

ETİKETLER: , , , ,