enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Tokyo’da buruk sevinç yaşayan İstek Kayaalp’in Paris 2024 planı hazır

Mesleğinde 10 Avrupa ve 4 dünya şampiyonluğu bulunan, olimpiyatlarda iki bronz ve bir gümüş madalya kazanan İstek Kayaalp, kızı Ay Vera ile …

Tokyo’da buruk sevinç yaşayan İstek Kayaalp’in Paris 2024 planı hazır
04.10.2021 11:37
0
A+
A-

Mesleğinde 10 Avrupa ve 4 dünya şampiyonluğu bulunan, olimpiyatlarda iki bronz ve bir gümüş madalya kazanan İstek Kayaalp, kızı Ay Vera ile Anadolu Ajansı’nı ziyaret etti.

İstek, olimpiyat altın madalyası hayaliyle Tokyo’ya gittiğini belirterek, “Üçüncü madalyamızı aldık lakin yeniden altın nasip olmadı. Daima şunu söylemişimdir; bu kadar şampiyonluklarının yanına bir olimpiyat altın madalyasını koymak nasip olur inşallah demişimdir. Lakin tekrar olmadı.” dedi.

Tokyo Olimpiyatları’ndaki üçüncülüğünü “Buruk bir sevinç yaşadım.” kelamlarıyla anlatan İstek, “Sonuçta amacıma ulaşamamıştım ancak tekrar de ülkeme madalya kazandırdım, dayanak olabildim. Amacımdan şu an kopmuş değilim. Bir sonraki olimpiyatlarda da denemek istiyorum. Onun için de gerekli planlamaları zati yaptım.” tabirlerini kullandı.

Artık belirli bir yaşa geldiğini bunun için dinlenme ve çalışmanın istikrarını uygun ayarlaması gerektiğinin altını çizen ulusal güreşçi, birtakım şampiyonalara katılmayacağını kaydetti.

İstek, Norveç’in başşehri Oslo’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’na da bu nedenle katılmadığını lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Sonuçta 2024 hayalim varsa artık bu saatten sonra dinlenmem gerek. Olimpiyatlara daha çok kıymet vermem gerektiğini düşündüm. Olimpiyat hazırlığı üzere ağır, ağır bir devirden geçtik. Dünya Şampiyonası için hiç dinlenemeden çalışmak zorundaydım. Öbür arkadaşımın gitmesini, onun güreşmesini de istedim. Benim için daha güzel olacağını düşündüğüm için bu kararı aldım. Gitsem tahminen yeni bir şampiyonluk daha ülkeme yaşatabilirdim lakin maksat olimpiyat olduğu için bunu es geçmem gerekiyordu.”

Büsbütün tek maksadına odaklandığını vurgulayan İstek, “Sonuçta tek bir maksadım var; olimpiyat şampiyonluğu. Bu yüzden bu süreçteki Avrupa ve dünya şampiyonalarının kimilerinden fedakarlık edebilirim. Dediğim üzere alamadığım bir altın madalya var ve onu almak için her şeyi yapmak istiyorum.” değerlendirmesini yaptı.

“Artık son bahtımı deneyeceğim”

“Dünyadan da Avrupa’dan da vazgeçebiliriz.” biçiminde görüş belirten ulusal güreşçi, “Eğer bedenimin dinlenmesi gerekiyorsa, Avrupa ya da Dünya Şampiyonası’ndan fedakarlık edip, gitmeyerek bedenimi dinlendirebilirim. Zira benim için değerli olan tek şey artık olimpiyat şampiyonluğu. Artık son bahtımı deneyeceğim.” diye konuştu.

Uzun bir ortadan sonra grupta yer almadığına işaret eden İstek, şunları söyledi:

“Hem çok güzel dinleneceğiz hem de çok çalışacağız. Bunun ikisinin ayarlamasını daha yeterli yapmam lazım. Gençken hiç orta vermiyordum. Şampiyonadan gelip bir hafta sonra tekrar çalışmaya başlıyorduk. O gençliğin vermiş olduğu bir durumdu ancak artık bunun istikrarını güzel ayarlamak gerekiyor. 2005’ten 2009’a kadar yıldızlar ve gençlerde, 2009’dan 2021’e kadar da büyüklerde aralıksız gruba giren bir sporcuyum. 32 yaş biraz erken olabilir lakin inanılmaz derece ağır bir periyot geçirdim. O yüzden bu Dünya Şampiyonası’nda bu kararı aldım. Avrupa ve dünya şampiyonalarının kimilerine gidip, kimilerine gitmeyeceğiz.”

İstek, olimpiyatların akabinde çalışmalara yavaş yavaş başladığını belirterek, “Dinlenmemi yaptım, hafif hafif de çalışmalara başladım. Hatta biraz da artırdım diyebilirim. Son 1 haftadır nizamlı çalışma içerisindeyim. 20 gün-bir ay güzel çalışarak gücümü tekrardan doruğa çıkarıp, sonra tekrar biraz dinleneceğim. Bu dengeyi korumak kıymetli ancak hiçbir şey yapmadan 3-4 ay dinlenirsen o vakit inanılmaz geriye gidersin. O yüzden o dengeyi âlâ ayarlamak gerekiyor.” halinde konuştu.

“Rakiplerim çok sevinmişlerdir”

Oslo’daki Dünya Şampiyonası’na ait de değerlendirmelerde bulunan İstek, “Tabii ki madalya alabilecek arkadaşlarımız var. Kadroda bir yenilik de var. Daha evvel kadroya giren 3-5 arkadaşımız şu an ekipte değil. ’3-4 madalya alırız’ diye ümit ediyorum. Şampiyonluk gelir mi gelmez mi, bilemiyorum ancak inşallah gelir. Madalya maçına çıkarlar. İnşallah şampiyonluk da bunun yanında gelir.” görüşünü paylaştı.

İstek, grekoromen tarz 130 kiloda kendisi yerine Türkiye’yi temsil edecek Osman Yıldırım’ın madalya alacağına inandığını lisana getirerek, “İnşallah şampiyon olur. Şampiyon olabilecek seviyede. Benim kilomda madalyanın geleceğini düşünüyorum.” dedi.

Dünya Şampiyonası’na katılmama kararını rakiplerinin nasıl karşıladığıyla ilgili soruya İstek, “Bazı rakipler alışılmış çok sevinmişlerdir. Devamlı yendiğim ve şampiyon olabilecek seviyedeki rakipler var. Onlar pek sevinçlidir diye düşünüyorum. Aslında olimpiyattan sonra bana ’gelecek misin’ diye sordular. ’Yok gelmeyeceğim’ dedim.” cevabını verdi.

AA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.