enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi’den 1959 Öncesi Şampiyonluklar Açıklaması

AJANSSPOR-HABER Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, D-Smart’ta gündeme dair açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, Fenerbahçe …

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi’den 1959 Öncesi Şampiyonluklar Açıklaması
23.06.2022 14:24
0
A+
A-

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, D-Smart’ta gündeme dair açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, Fenerbahçe’nin 1959 öncersi şampiyonluklarından tut birçok konu hakkında konuştu.

“Bu konuda yeterli bilgi sahibi değilim”

Fenerbahçe’nin 1959 öncesi şampiyonluk başvurusuna ilişkin TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bu konuda yeterli bilgi sahibi değilim. Önümüze de gelmedi. Şu aşamada futbol adına çözmemiz gereken daha acil konular var” dedi.

Hakem hataları hakkında

Hakem hataları hakkında da konuşan Büyükekşi, “İçeride ve dışarıda şeffaflığı istiyoruz. İç ve dış denetime açmak istiyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu’nu ve örneğin yeni bir şey düşünüyoruz. Bunlardan bir tanesi gözlemciyi stada göndermemek, gözlemciyi aynı VAR odası gibi bir oda ayarlayıp orada cep telefonunu elinden alıp orada maçı izleyip ondan sonra bilgisayara yazıp, zaten merkezde olacak. Teslim edip ondan sonra cep telefonu vermek. Bu bir.

“İnsan etkisini aza indirmek istiyoruz”

İki. Yapmamız gereken, yapaz zeka kullanarak… hakemin notunu yapay zeka artı gözlemcinin ikisinin ortalam notunu çıkarmak isrtiyoruz. İnsan etkisini aza indirmek istiyoruz. Yapay zeka ve gözlemcinin verdiği notun ortalamasını almayı planlıyoruz. Yapmamız gereken konularsdan bir tanesi de, hakem atamalarında da yapay zekayı kullanmı düşünüyoruz. Bununla ilgili hemen çalışmalara başlayacağız. Ne kadar erken yetiştirirsek bunları o kadar iyi” şeklinde konuştu.

“Birçok projelerimiz var”

Açıklamalarına devam eden Büyükekşi şu ifadeleri kullandı:

“Gerek yurt içi, gerek yurt dışındaki doğru örnekleri alıp bu akademi konusunu, bugün bir takım bir futbolcu alıyor, 500 bin, 700 bin, 800 bin Euro veriyor yurt dışından. Belki bir futbolcunun aldığı paraya bütün orası tekrar organize edilebilir. Birçok projelerimiz var. Bunlar başlangıcı olacak.

“Federasyonla kulüpler arasında tabii ki çizgiler olacak”

Federasyonla kulüpler arasında tabii ki çizgiler olacak. Federasyonun yapması yapmak istediği şeyleri yapabilmesi için belli bir mesafe olması lazım. Doğru yapabilmesi adına. O çizgiyi çok iyi korumamız lazım. Kulüplerin ihtiyaçlarından uzak, onların istedikleri şeyleri yapabilmesi için imkan sağlamayan, onları dinlemeyen bir federasyon olmayacağız.

Rezerv lig konusu

Kulüp başkanıyken ilk gündeme gelen konu şuydyu. Takımların 3. ligde bir takımı olsun, orada kora kor mücadele etsinler. Geçtiğimiz senelerde özellikle 3. lig takımları buna karşı çıktı. Haklı da gerekçeleri vardı. Diyor ki; oradan çok kalitelşi üst düzey oyuncular gelecek, bir takımın şampiyonluk maçı ona bir başka oyuncular denk gelecek, diğer takımda şampiyonluk maçı, ona da başka bir takım denk gelecek. O zaman ligin dengesi bozulacak dediler. 3 tane grup var zaten. Her birinde 17,18 takım var. 4. bir grup kurulması gerekiyor. O zaman deplasman maliyetleri, otel maliyetleri daha da artacak. Bazı kulüplerimiz diyor ki; aynı fikstür olursa, rezerv lig olursa, ben zaten özel uçak tutup gidiyorum, özel uçak 150 kişilik. Bana ilave özel taşıma masrafı olmayacak. Otelle zaten bir anlaşmam var. Diğerleri A Takım oyuncusu zaten. 7-8 taner onlarda deplasmana giyme, soyunma odası gibi avantajlara sahip olacaklar. Bu 3. lig konusundan vazgeçtik. Şu anda bizim önerdiğimiz şey, her hafta, kupa maçları da var. Birbirine devamlı geçişler olacak. A takımda oynatabilme, abilerini rezerv ligde oynatabilme… Onun için bu modelin Türk futboluna faydalı olacağını göreceğiz.

MHK ile ilgili aday var mı?

Merkez Hakem Kurulu (MHK) ile ilgili bugün yarın olmayacak. Bir görüşmeler yapacağız. Hatta bugün bir görüşmeler yapacağız. Zamanımız dar. Herhalde önümüzdeki günlerde bunu harekete geçireceğiz.”