enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

TFF ile Kulüpler Birliği, MHK’yi görüştü

TFF’nin Riva’da Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri’ndeki merkezinde gerçekleştirilen görüşmeye TFF ismine TFF 1. Lider Vekili …

TFF ile Kulüpler Birliği, MHK’yi görüştü
24.10.2021 18:19
0
A+
A-

TFF’nin Riva’da Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri’ndeki merkezinde gerçekleştirilen görüşmeye TFF ismine TFF 1. Lider Vekili Servet Yardımcı, lider vekilleri Yılmaz Büyükaydın, Ali Düşmez, idare şurası üyesi Hasan Akıncıoğlu, genel sekreter Kadir Kardaş katıldı. Kulüpleri ise Kulüpler Birliği Vakfı ve Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç, Galatasaray Kulübü Lideri Burak Elmas, Fatih Karagümrük Kulübü Lideri Süleyman Hurma, 1. Lig Kulüpler Birliği ile İstanbulspor Kulübü Lideri Ecmel Sarıalioğlu temsil etti.

Toplantının akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Galatasaray Kulübü Lideri Burak Elmas, TFF’deki birtakım heyetlerin yapısının değişmesi için çalışma yürüttüklerini belirterek, “Kulüpler Birliği olarak MHK ile başka heyetlerin yapısıyla ilgili düşüncelerimizden bahsetmiştik. Disiplin ve tahkim heyetinin seçimleriyle ilgili birtakım gelişmeler oldu. Son haftalarda birçok kadronun hakem standartlarıyla ilgili yaşadığı sorunlardan sonra bugün toplantı yaptık.” diye konuştu.

“Sıkıntılar konusunda hepimiz mutabıkız” diyen lider Elmas, şöyle devam etti:

“İsimler yahut kulüpler üzerinden bunu konuşmanın bir yararı yok. Artık sistemi değiştirecek iradeyi göstermemiz lazım. Hakem standardı ve kalitesi, oyunu ve hasebiyle futbolun kıymetini direkt etkileyen bir faktör. Çok samimi, herkesin kendi görüşünü lisana getirdiği bir toplantı oldu. Hem kulüpler hem de federasyon yetkilileri sorunlarda hemfikir. Tahlil konusunda ortaya bir irade konuyor. Bugün yapılan toplantı sonucunda Türkiye’de uzun vakittir konuşulan, tüm kulüplerin mağdur ve şikayetçi olduğu hakemlerin adil ve standartlı idaresi sağlamak konusundaki sorunu en kısa vakitte halledebiliriz. Kısa ve uzun vadede yapılacaklar var. Bu düzgün niyet ve irade çok değerli. Umarım kısa vakitte birtakım sonuçlar alırız.”

“Sistemde değişiklikler yapılması gerektiği konuşuldu”

Burak Elmas, isimlerden çok MHK sisteminde değişiklikler yapılması gerektiğinin konuşulduğunu lisana getirdi. Toplantıda yabancı hakem konusunun geçmediğini aktaran Elmas, “Sistemde değişiklikler yapılması gerektiği konuşuldu. VAR hakemlerinin farklı olmasından, gözlemci raporlarına, atamaların yapılış formuna kadar tüm ayrıntılar tartışıldı. MHK Lideri Serdar Tatlı’nın istifasıyla ilgili bir konuşmamız olmadı. İsimleri değiştirme konusundaki modeli geçtiğimiz 25-30 yılda tekraren denedik. Bozuk bir sistemin başındaki kişiyi yahut öbür vazifelileri değiştirerek sistemin düzelmediğini yaşayarak gördük. O yüzden sistemi düzeltip, bu sistemi yönetebilecek liyakatte bireyleri bu vazifeye getirmek lazım. İsimler üzerinden değil sistem üzerinden görüşmeler oldu.” tabirlerini kullandı.

Sarı-kırmızılı kulübün lideri, hakem isimlerinin konuşulmadığını vurgulayarak, “Bütün kulüp liderleri, bunun isimler üzerinden değil sistemi düzeltilerek hallolacağı konusunda hemfikir. Türk futbolu için bu türlü bir irade oluşmuşken, federasyon ile kulüpler ortasındaki samimiyet ve iradeyle umarım buradan yenilikçi, Türk futbolunu ileri taşıyabilecek, hakemlerimizin maçları yönetme kalitesini artırabilecek, saha idaresinde adaleti sağlayacak bir aksiyon çıkar ve sonuçlarını bir an evvel görürüz.” diye konuştu.

Elmas, Galatasaray’ın UEFA Avrupa Ligi E Grubu’nda yarın deplasmanda Rusya’nın Lokomotiv Moskova ekibiyle yapacağı maçla ilgili, “UEFA Avrupa Ligi’nde birçok maç var. Umarım hepsinde birinci 2 maçtaki performansı devam ettiririz ve oyuncularımız da Avrupa’da deneyim kazanır. Birinci yılında bir ortaya gelen bu kadar genç oyuncu da Galatasaray markasını yeterli temsil etmiş olur. Yarınki maçta grubumuza ve hocamıza inanıyoruz. Ümit ederim güzel bir sonuçla dönerler.” diyerek kelamlarını tamamladı.

İSTANBUL (AA)