enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

TBF lider adaylarından Erman Kunter seçim öncesi takımını ve projelerini tanıttı

Türkiye Basketbol Federasyonu, olağan seçimli genel şura ile liderini seçmeye hazırlanıyor. Mevcut lider Hidayet Türkoğlu dışında Türk …

TBF lider adaylarından Erman Kunter seçim öncesi takımını ve projelerini tanıttı
13.10.2021 12:52
0
A+
A-

Türkiye Basketbol Federasyonu, olağan seçimli genel şura ile liderini seçmeye hazırlanıyor. Mevcut lider Hidayet Türkoğlu dışında Türk basketbolunun değerli isimleri Harun Erdenay ve Erman Kunter de adaylıklarını açıklamışlardı. Lider adaylarından Erman Kunter, seçim öncesi bir basın toplantısında çalışma arkadaşları ve projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

‘Değişim’ temasının öne çıkarıldığı toplantı sırasında ekranda Victor Hugo’nun “Zamanı gelmiş fikirden daha güçlü bir şey yoktur” kelamı yer aldı.

İşte Erman Kunter’in basın toplantısındaki açıklamaları:

“Diğer adaylardan Harun Erdenay’ın babası Kemal abinin benim üzerimde çok büyük emeği vardır. Onunla bir arada basketbolumu çok geliştirdim. Sahanın kenarında topla oynayan küçük çocuk daha sonra Avrupa’nın en değerli oyuncularından bir tanesi Harun Erdenay oldu. Artık uzun yıllardır tanıdığım iki sportmen ile bir yarışa çıktık. Bu benim için çok kıymetli bir olay. Basketbolun içinden gelen üç kişi olarak adayız. Her iki adaya da muvaffakiyetler diliyorum”

Erman Kunter’in takımı

“Bu harekete Efe Aydan ile başlamıştık. Hepiniz biliyorsunuz. Tanıtmak için çok bir söze gerek yok. Efe için çok da fazla kelama gerek yok. Çok değerli maçlar oynadık beraber”

“Kadın basketbolunda bizim biraz olumlu ayrımcılığımız var. Ona çok değer veriyoruz. Bir duraklama periyoduna girdiğimizi biliyoruz. Aslında iki Avrupa Şampiyonası’nda art geriye podyumdaydık. Bunlar çabuk unutuldu. Geçtiğimiz olimpiyatta bayan voleybol kadromuzun muvaffakiyetini aslında biz öncesinde yaratmıştık bayan basketbolu ile. Canan Erdoğan, o grupların oluşmasında ve muvaffakiyetlerde en değerli isimlerden biri. Tahminen de en değerlisi… Bizden birlikte bu yola çıkan bir arkadaşımız”

“Basketbolun eğitim ile birlikte yürümesi gerektiğini düşünüyoruz. O nedenle çok başarılı basketbol hayatıyla adademik mesleğini birleştirmiş Prof. Dr. Füsun Güler Uysal tekrar bizimle birlikte. Biz bilime çok inanıyoruz. Kendisinin bize çok yardımcı olacağını biliyoruz”

“Herkesin çok yakından tanıdığı Ömer Araz var. Başarılı bir iş adamlığının yanı sıra bir basketbol aşığı. Dünyanın her köşesinde turnuvaları izlemiş bir basketbol adamı. O da bizim finanstan sorumlu idare şurası üyemiz. O da bizimle birlikte olacak”

“Bu grubun dışında bizimle birlikte çok çalışan insan var. İşin mutfağındaki ekimiz çok pahalı bizim için. Pandemi şartlarında bunu 5 kişi ile sonlandırmak durumunda kaldık”

‘Değişim diyerek yola çıktık’

“Değişim diyerek bir yola çıktık. Kiminle konuştuysak sıkıntıların günden güne büyüdüğünü görüyoruz. Sorunları anlatacak muhataplar yok. Kapanan kulüpler, kapanmaya yakın kulüpler var. Bu, bize değişimin artık gerekli olduğunu düşündürdü”

“Basketbol maalesef ki çok dar bir alana sıkışmış durumda. Anadolu’nun bilhassa basketbol ile ilgili büyük bir eksikliği var. Bu, bizim değişim hareketimizin değerli noktalarından”

“Basketbolun yeterli yönetilmediğini, kaynakların makûs kullanıldığını düşünüyoruz. Büyük bir savurganlık var. Bilhassa basketbola büyük ehemmiyet veren bir sürü beşere kulak verdiğimizde değişim talebinin de ne kadar yüksek olduğunu görüyoruz”

‘Dört temel unsurumuz var’

“Değişim ismine dört tane temel unsurumuz var. Bunlar; şeffaflık, liyakat, verimlilik ve katılımcılık”

“Kulüpler, federasyon bütçesini merak ediyorlar. Ne vakit, nereye harcandığını soruyorlar. Bu yüzden biz denetleme şurasına çok büyük bir kıymet ve yetki veriyoruz. Ayrıyeten bir memleketler arası kuruluşundan da ekstra denetleme istiyoruz”

“Herkes TBF’nin bütçesini, harcadığı paraların nereye gittiğini bilecektir. Bunu kamuoyu ile de paylaşacağız”

“Basketbol ailemizin çok şahsi hasımlıklar ile kutuplaşma hastalığına düştüğünü görüyoruz. Yani liyakat prensibi bir yana atılmış. Bu türlü olunca da hakikat kadrosu kuramıyorsunuz. Kadro kimyası çok kıymetlidir. Liyakattan uzaklaşırsanız gerçek grubu kuramazsınız. Liyakat bence en değerli eksiklerimizden bir tanesi”

“Avrupa’da basketbola ayrılan bütçelerin ne olduğunu biliyorum. Türkiye, Avrupa’da ya birinci 3 ya birinci 4’ün içindedir basketbola ayırdığı parayla. Buna karşılık verimliliğimiz son derece düşüktür. Bizden daha mütevazi bütçelerle Avrupa şampiyonu oluyorlar, olimpiyatlara gidiyorlar. Demek ki verimlilikte bir kusur yapıyoruz biz. Birinci noktası savurganlıktan kaçmamız lazım”

“Katılımcılığı çok büyük bir eksik görüyoruz. Basketbolu güzel yönetmek için tüm paydaşlarına kulak vermemiz lazım. Herkesin fikri çok değerli bizim için. İşçilerin üretimi olmadan bir yere varamayız. Zirveden inmeci değil, tabandan iştiraki destekleyen bir idare kelamı veriyoruz. Herkes bize ulaşabilecek, herkes bize katkı verebilecek”

“Çok sayıda projemiz var. En çok lisana getirilen husus kulüp gelirlerinin artırılması. Bayan basketbolunda bu sorun daha da fazla. Finansal meseleleri var kulüplerin. Kulüplerimize verebileceğimiz ve sonuna kadar gerisinde durabileceğimiz birinci kelam iştirak bedellerini kaldıracağız. Karşı soru da doğal olarak ‘Basketbol Federasyonu nereden gelir sağlayacak, bütçedeki açık nasıl kalacak?’ geliyor. Savurganlığı kaldıracağız. Kaynakları hakikat kullanmıyoruz ki biz hakikat kullanmaya çalışacağız. TBF’nin kâfi kaynağı vardır. Kesinlikle ve kesinlikle savurganlığı ortadan kaldıracağız. Bunun devamında bir sponsorluk var. Sponsorlar, bütün Avrupa basketbolunda çok değerlidir. Görüştüğümüz ve anlaşmış olduğumuz 4 tane sponsor var. Federasyon olarak bizim gereksinimimiz üzerinde bir sponsorluk mutabakatı yaparsak bunu kesinlikle kulüplere aktaracağız. 4 tane sponsor ile bu yola çıktık şu an için”

“Yetiştirici kulüplerin korunması en kıymetli konularımızdan. Onlara teşvik sağlayacak ve ağır bağlantıyla dayanak olacağız. Ayrıyeten bir basketbol lisesi kurulacak”

“Nando De Colo ve Rodrigue Beaubois’yı ben yetiştirdim. Keza Rudy Gobert’i de… 6 yabancılı bir ligde yetiştiler. Mesela oyuncu yetiştirmek. Yabancı hududu falan değil… Yabancı kuralı konusunda zirveden inme kararlar alamayız. Kulüplerimizle konuşarak ortak bir karar alınacaktır”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.