enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

St. Petersburg’un EURO 2020’den elde ettiği gelir açıklandı

VTB Bank tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına nazaran; haziran ayında St. Petersburg’da oynanan EURO 2020 maçlarını izlemeye gelen …

St. Petersburg’un EURO 2020’den elde ettiği gelir açıklandı
11.07.2021 16:29
0
A+
A-

VTB Bank tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına nazaran; haziran ayında St. Petersburg’da oynanan EURO 2020 maçlarını izlemeye gelen turistler, ziyaret sırasında 1.5 milyar rubleden (yaklaşık 175 milyon TL) fazla harcama yaptı. Ayrıyeten araştırmada, turnuva maçlarının düzenlendiği haziran ayında, turistler tarafından yapılan harcamaların mayıs ayına kıyasla yüzde 20 daha fazla olduğu gözlemlendi.

Birebir vakitte yabancı turistler tarafından kentte yapılan harcamaların geçtiğimiz yılın haziran ayına nazaran 4 kat daha fazla olduğu belirtilen VTB araştırmasına nazaran, bu haziran ayında yabancı turistler kafe ve restoranlara 1 milyar rubleden (110 milyon TL) fazla para harcadı. Banka, St. Petersburg’da haziran ayında yeme-içme bölümünde yapılan harcamaların geçtiğimiz mayıs ayına nazaran yüzde 13 daha yüksek olduğunu, bir evvelki yıla nazaran ise 4,5 kat daha fazla olduğunu vurguladı.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, St. Petersburg’da kafe ve restoranların elde ettiği gelirlerin 2018 yılında Rusya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası devrine kıyasla 3’te 1 oranında arttığını belirtirken, kentteki barların gelirlerinin de Dünya Kupası tertibi sırasında elde edilen gelirin yarısına ulaştığını bildirdi. St. Petersburg Gazprom Arena’da oynanan EURO 2020 maçlarını izlemeye gelen turistler, haziran ayında konaklama hizmetlerine 400 milyon rublenin (45 milyon TL) üzerinde harcama yaparken, bar ve gece kulüplerinin gelirleri geçtiğimiz yıla nazaran 3 kat arttı. 11 Haziran 2021 ve 11 Temmuz 2021 tarihleri ortasında Avrupa’nın 11 farklı kentinde gerçekleşen EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın St.Petersburg ayağında Rusya Ulusal Ekibi’nin küme etabındaki 2 maçı ve 2 Temmuz’daki çeyrek final olmak üzere 7 maç düzenlenmişti.

Siyamend KAÇMAZ – ST. PETERSBURG / DHA