enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Son Dakika | TFF Lideri Nihat Özdemir’den yabancı kuralı açıklaması

Ankara’da düzenlenen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağan Genel Heyeti’nde konuşan lider Nihat Özdemir, “Federasyon olarak, Türk futbolunun bu …

Son Dakika | TFF Lideri Nihat Özdemir’den yabancı kuralı açıklaması
28.07.2021 13:37
0
A+
A-

Ankara’da düzenlenen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağan Genel Heyeti’nde konuşan lider Nihat Özdemir, “Federasyon olarak, Türk futbolunun bu süreci en az problemle atlatması için tüm uğraşımızı ortaya koyduk. Aldığımız kararların başta kulüplerimiz olmak üzere tüm futbol paydaşlarının faydasına olmasını prensip edindik. Statüler, Talimatlar, Genelgeler, yeni uygulamalar ile kulüplerimize nefes aldıran adımlar attık” dedi.

TFF Lideri Nihat Özdemir, covid-19 aşısının ehemmiyetine vurgu yaparak, “Öncelikle Genel Heyet Toplantımızın ülkemiz ve Türk futbolu için iyi olmasını diliyorum. Geçen yıl 1 Eylül’de Genel Şuramızı yapmıştık. Yaklaşık 11 ay sonra tekrar birlikteyiz. Ortadan geçen süreçte pandemide çok âlâ noktaya geldik ve inançlı bir halde toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Fakat, hepimiz biliyoruz ki pandemi devam ediyor ve önlemli olmamız gerekiyor. Maske, uzaklık ve paklığa dikkat ederken, kesinlikle aşımızı yaptırmamız gerekiyor” diye konuştu.

“PANDEMİ KOŞULLARINDA LİGLERİMİZE RENK KATAN TÜM GRUPLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“Pandemi kaidelerinde oynattığımız ve sizlerin büyük fedakârlıklarıyla tamamladığımız geçtiğimiz dönem şampiyon olan kulüplerimizi tebrik ediyor, liglerimize renk katan tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum’ diyen Lider Nihat Özdemir, “Fair Play ve adil rekabet prensiplerinden ödün vermeyen, sporu bir müsabaka olarak kabul eden, Türk futbolunun düzeyini daha da yükseltmek, bedel katmak, milletlerarası alanda kelam sahibi hale getirmek için uğraş gösteren kulüplerimizi kutluyorum. Muhteşem Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve Turkcell Bayan Ligi şampiyonu Beşiktaş , Üstün Kupa şampiyonu Trabzonspor, TFF 1. Lig şampiyonu Adana Demirspor, Muhteşem Lig’e yükselen GZT Giresunspor ve Altay, Misli.com 2. Lig’de şampiyon olan Manisa Futbol Kulübü ve Eyüpspor, TFF 1. Lig’e yükselen Kocaelispor, Misli.com 3. Lig şampiyonları Diyarbekir A.Ş., Nazilli Belediyespor, Somaspor ve Dila Besin Adıyaman 1954 spor, 2. Lig’e yükselen Bucaspor 1928 ve Isparta 32 Spor ile Bölgesel Amatör Lig’den 3. Lig’e çıkan Hendekspor, Kuşadasıspor, Orduspor 1967 ve 76 Iğdır Belediyespor kulüplerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Yeni dönemde tüm ekiplerimize muvaffakiyetler diliyorum” tabirlerini kullandı.

“TARİHİ BİR DÖNEM GEÇİRDİK”

Nihat Özdemir, birinci kere Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe ‘nin son hafta maçlarına şampoiyonluk için çıktıklarını vurgulayarak, “Liglerimizin tamamlanması sürecinde devletimizin büyük takviyesini gördük. Futbolun her vakit yanında olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Bakanlarımız Süleyman Soylu, Fahrettin Koca ve Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na ve tüm ilgililere şükranlarımı sunuyorum. Uzun, yorucu lakin heyecan açısından tarihi bir dönem yaşadık. Bu vakte kadar 2 ekibin, son maça şampiyonluk maksadıyla girdiğini görmüştük, lakin birinci sefer Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerimizin futbol grupları son maçlarına şampiyonluk amacıyla çıktı. Bu türlü bir heyecana daha evvel hiç şahit olmamıştık. Yalnızca şampiyonluk değil, ligde kalma yarışı da çok kıymetliydi… Harika Lig’in dışında, alt liglerimizde de misal heyecana şahit olduk. TFF 1. Lig’de yeniden 3 ekip, şampiyonluk hesaplarıyla son maçlarına çıktılar” dedi.

“STATÜ, TALİMAT VE GENELGELERLE KULÜPLERE NEFES ALDIRDIK”

Federasyon olarak, Türk futbolunun bu süreci en az meseleyle atlatması için tüm eforumuzu ortaya koyduk diyen Nihat Özdemir kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Aldığımız kararların başta kulüplerimiz olmak üzere tüm futbol paydaşlarının faydasına olmasını unsur edindik. Statüler, Talimatlar, Genelgeler, yeni uygulamalar ile kulüplerimize nefes aldıran adımlar attık. Bunlardan bir kaçını hatırlatmak isterim. Transfer edilen futbolcuların tescili için, SGK ve vergi dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmamayı belgelendirme yükümlülüğünü bu süreçte kaldırdık. Kulüp Lisans Sistemi’nde UEFA ile paralel esneklikler sağladık. Ekip Harcama Limitlerinde birinci dönem sapma hissesi %30’du. Geçen dönem %15 oldu. Talimatlara nazaran, bu dönem aslında sapma hissesi olmayacaktı. Lakin, tekrar düzenleme yaptık ve bu dönem için %25 sapma hissesi kararını verdik.”

“YABANCI KURALI 2021-22 DÖNEMİNDE UYGULANACAK”

Pandemi nedeniyle erteledikleri yabancı kuralıyla ilgili Nihat Özdemir, “Yeni yabancı sayısı kararını geçen dönem uygulayacaktık. Sizlerden gelen talep nedeniyle bir yıl erteledik. 30 Temmuz 2020 tarihindeki erteleme kararımızda, 2021-2022 döneminden itibaren uygulayacağımızı kulüplerimize bildirdik ve bunu da kamuoyuna açıkladık. Buradaki maksadımız kulüplerin tüm planlamalarını 1 yıl evvelce yapmasıydı. Buna ilaveten, geçen dönemin ikinci transfer periyodundan evvel, kulüplerimizin rahat transfer siyaseti uygulayabilmesi için 14 yabancı sayısını, süreksiz olarak 16’ya çıkardık. Bunu yaparken, A Grup Listesi oyuncusu sayısını da Üstün Lig ve 1. Lig için 35’e yükselttik. Böylece, kadrolarımız daha geniş oyuncu havuzuna sahip oldu. Alana çıkamama durumuyla karşılaşılmadı ve maçlarımızın bu süreçte ertelenmeden tamamladık” değerlendirmesinde bulundu.

“STADYUM KAPASİTELERİNİN %50’Sİ LOCALARIN %100’Ü KULLANILACAK”

Lider Nihat Özdemir, 420’si Muhteşem Lig, 144’ü Ziraat Türkiye kupası olmak üzere, 2020-2021 döneminde 2692 maç geride kaldığını vurgulayarak, ” Yani her bir maç haftasında 70 maç oynandı. Böylesine ağır bir maç trafiğinin üstesinden yalnız biz değil daima birlikte geldik. Antalya’da pandemiye özel formatıyla düzenlediğimiz Turkcell Bayan Ligi, Muhteşem Lig ve TFF 1. Lig’deki U19 Gelişim Ligleri ve BAL ile gençlerimiz ve bayanlarımız futbola geri döndü. Yeni dönemde gayemiz, ülkemizin salgınla verdiği gayrette çok yeterli noktaya gelmesi ve milletimizin büyük bir kısmının aşı olmasıyla birlikte, ilgili Bakanlıklarımızın da görüşü doğrultusunda maçları seyircili oynatmaktır. Birinci olarak stadyum kapasitelerinin %50’si ve locaların %100’ü olmak üzere taraftarlarımız statlarda artık maç izleyebilecekler. Böylece, kulüplerimiz hem en büyük güçlerine kısmen de olsa kavuşacaklar ayrıyeten ekonomik olarak da gelir elde edecekler. Ayrıyeten salgının seyrine nazaran futbol ailemiz için her türlü kolaylığı sağlamaya devam edeceğiz. İnşallah, tüm vatandaşlarımızın aşılarını olmaları ile birlikte, maske-mesafe ve paklığa dikkat ederek, %100 kapasite ile seyirci alındığı günlere yine kavuşuruz” sözlerini kullandı.

“ŞENOL GÜNEŞ’E VE BİZİM ÇOCUKLARA GÜVENİYORUZ”

Pandemi devrinde Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA’nın 55 üye ülkesi içinde en yüksek sponsorluk gelir artışı sağlayan federasyon oldu. Bizlere muvaffakiyetleri ile sponsorlarımızın kapılarını açan ve milletimize büyük heyecan yaşatan A Ulusal Kadromuz, geçen yıl 1 Eylül’de yaptığımız Genel Kurul’dan bugüne ağır bir periyot geçirdi. Hollanda ve Norveç’i yendiğimiz 2022 Dünya Kupası elemelerinde tepe yapan periyot, maalesef Euro 2020 finallerinde bizleri üzen sonuçlarla tamamlandı. Euro 2020’den gerekli dersleri aldık ve artık rotamızı 2022 Dünya Kupası finallerine çevirdik. Hocamız Şenol Güneş’e ve Bizim Çocuklar’ımıza güveniyoruz. Kasım ayı sonunda Dünya Kupasına katılmış bir ülke olacağımıza inanıyoruz. Vazifeye geldiğimizden bugüne, Bayan futbolunu geliştirmeye ve güçlendirmeye yönelik çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı. Necla Güngör Kıragası hocamız ile birlikte 2023 Dünya Kupası elemelerine hazırlanan Bayan Ulusal Ekibimize muvaffakiyetler diliyorum. UEFA’nın pandemi nedeniyle turnuvaları iptal etmesiyle, Genç Ulusal Gruplarımız uzun bir devir maç oynamadı. Lakin 2021-2022 dönemi ile birlikte tüm ulusal kadrolarımızı kıymetli maçlar bekliyor. Ayrıyeten yeni kurduğumuz ve iki sene üst üste Avrupa’nın birinci 16 ekibi ortasına girerek euro2021 finallerinde ülkemizi temsil eden e-Milli futbol kadromuzu da kutluyorum” dedi.

“AVRUPA’DA HER GEÇEN GÜN GÜCÜ ARTAN FEDERASYONUZ”

Lider Nihat Özdemir, iş birliklerinin artarak devam edeceğini vurgulayarak, “Avrupa’da her geçen gün gücü artan, değerli iş birliklerine imza atan bir federasyonuz. PSG-Başakşehir Şampiyonlar Ligi maçında Pierro Webo’nun maruz kaldığı ırkçılık karşısında, başta Başakşehir Kulübümüz olmak üzere ülkece gösterdiğimiz hal dünya futbol tarihine geçti. Yeniden 12 kulübün, Avrupa Muhteşem Ligi projesi teşebbüsünde, Türk futbol ailesi olarak duruşumuz UEFA’dan büyük takdir gördü. Şampiyonlar Ligi finali için 2 dönemdir hazırlıklarımızı eksiksiz bir biçimde tamamladık. Baştan bu yana hayalimiz Atatürk Olimpiyat Stadı’nda, 2005 finali üzere 70 bine yakın taraftarlı unutulmaz bir finaldi. UEFA ile görüşmelerimizde tercihimizi daima seyircili final olarak yineledik. Pandemi nedeniyle bunu gerçekleştirmek mümkün olmadı. Fakat, Cumhuriyetimizin ve TFF’nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında, İstanbul, Şampiyonlar Ligi finaline konut sahipliği yapacak. Bu gururu daima birlikte yaşayacağız. Ayrıyeten UEFA, daha evvel Monaco’da yapılan dönem başlangıcını, 2 dönem üst üste İstanbul’da gerçekleştirecek. Ağustos ayının sonunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve konferans ligi küme kura çekimlerinin yanı sıra, futbol dünyasının en ünlü yıldızlarının katıldığı UEFA Gala Gecesi’ne mesken sahipliği yapacağız. Nisan ayında gerçekleşen UEFA Genel Heyetinde, 4 yıldır ülkemizi büyük bir gururla Avrupa’da temsil eden 1. Lider Vekilimiz Sayın Servet Yardımcı, en fazla oy alan üyelerden biri oldu. 4 yıl daha UEFA İdare Şurası’nda misyonunu sürdürecek olan Sayın Yardımcı’yı bir sefer daha tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum. Türk lisanı konuşan ülkeler iş birliği kurulu üyesi Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Türkmenistan ve Özbekistan Futbol Federasyonları ile yaptığımız kapsamlı iş birliği gelecekte Türk birliği için büyük kıymet taşıyor. Yeniden son Dünya Kupası finalisti Hırvatistan ile yaptığımız paylaşım ve ortak çalışmaları içeren mutabakatın Türk futboluna büyük yarar sağlayacağına inanıyor, bu cins iş birliklerini artırmayı hedefliyoruz” dedi.

“TÜRK HAKEMLERİNE GÜVENİYORUZ”

Türk hakemlerine itimat vurgusu yapan Nihat Özdemir şöyle konuştu:

“Türk hakemliğine güveniyoruz ve istikrardan yana kararlar aldık. Şampiyonlar Ligi’nde birebir dönem üç hakemimiz Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık ve Halil Umut Meler maç yönetti. Cüneyt Çakır hocamız, EURO 2020’de vazife aldı ve finaller tarihinde en fazla maç yöneten hakem oldu. Bunlar, Türk hakemliğinin milletlerarası düzeyi ismine çok kıymetli göstergelerdir. Artık futbolun vazgeçilmez ögesi haline gelen VAR Sistemi, her geçen yıl daha da uyguna gidiyor. MHK Liderimiz Sayın Serdar Tatlı, VAR takımını genişletiyor. 2022-2023 dönemi ile birlikte TFF 1. Lig’de VAR’ı uygulamayı hedefliyoruz. TFF 1. lig maçlarının oynandığı statlarımızı teknolojik olarak hazırlamak için çalışmalarımız tüm süratiyle sürüyor.”

“YAYIN HAKLARI KURULACAK BİR HARİKA LİG A.Ş.’YE DEVREDİLMESİ DÜŞÜNÜLEBİLİR”

Yayın hakları konusunda ise Özdemir, “Kulüpler Birliği’nin uzun vakittir gündeminde olan Muhteşem Lig A.Ş.’nin kurulması ile ilgili mutabakatı var. Yayın haklarının da harika Lig A.Ş. tarafından yapılması sık sık gündeme getirilen bir mevzu. Türkiye Futbol Federasyonu’nun kanunen sahip olduğu yayın haklarının, tüm paydaşlarının, yani 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig kulüplerinin de isteği alınarak kurulacak bir ‘Süper Lig A.Ş.’ye devredilmesi düşünülebilir. Bu konuda yurt dışı örnekleri incelenmektedir. Ayrıyeten, mevcut birincil ve ikincil mevzuat kapsamında mümkün olup olmadığı kıymetlendiriyoruz. Birinci incelemelerimiz göstermektedir ki, Anglo-Sakson hukukunda bu yapı başarılı bir halde uygulanmaktadır. Şimdiki mevzuatımızın tüm paydaşlar için verimli ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması ismine, yapılması gereken bir ekip ahenk çalışmalarının olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. Bu sebeple özel bir kanunla düzenleme yapılarak, yayın haklarının kullanılması için Muhteşem Lig A.Ş.’nin kurulması, şirketin faaliyet alanı ve içyapısının belirlenmesi kelam konusu olabilecektir. TFF olarak Harika Lig A.Ş.’nin kurulmasını destekliyoruz ve çalışmalarımız çok taraflı olarak devam etmektedir” sözlerini kullandı.

“TÜRK FUTBOLUNUN EN BÜYÜK SORUNU BORÇLAR”

Yapılan bu genel şura ile tarihe geçelim diye Nihat Özdemir, “Bir öteki kıymetli husus da AİHM’in kararlarıdır. Bildiğiniz üzere, son periyotta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin çeşitli kararları bulunuyor. Bu bahiste tüzük değişikliklerini geçtiğimiz genel konseyde yapmayı ön görmüştük. Lakin, kâfi çoğunluk sağlanamadığı için bunu gerçekleştirmemiz mümkün olmadı. Bu Genel Heyetimizde, sizlerin katkıları ile bu mevzuyu çözmeyi hedefliyoruz ve inşallah da çözeceğiz. Divan Liderimiz Sayın Mehmet Büyükekşi’nin de dediği üzere, Türk futbol tarihinde çok değerli kararlara inşallah bu Genel Kurul’da karar vereceğiz. Ben de her bir delegeden bilhassa istirham ediyorum, rica ediyorum. En son görüşeceğimiz bu tüzük değişikliğimiz salonumuzdan ayrılmayalım ve sonuna kadar bulunalım. Dinleyelim uygun görürsek hepimiz birlikte dayanak vererek bu kararı çıkaralım ve Türk futbol tarihinde yeni bir gün olarak tarihe geçmiş olalım. Türk futbolunun en büyük sorunu borçlar. En büyük hayalim, borcu olmayan, Avrupa ile rekabet eden bir futbol ortamı sağlamak. Pandemi, çalışmalarımızı etkilese de daima birlikte gelecek jenerasyona bırakacağımız en kıymetli miras, kulüplerimizin ekonomik özgürlüklerine kavuşmasıdır. Bu nedenle birlikte gerçekleştireceğimiz yeni yayın ihalesini çok önemsiyoruz” formunda konuştu.

“2021-22 DÖNEMİ İYİ OLSUN”

Bu yılın sonuna kadar yeni yayın ihalesini yapacağız diyen Nihat Özdemir kelamlarını şöyle tamamladı:

“İhale Komitesi, TFF’den 4 üye, Kulüpler Birliği’nden 4 üye ve 1 de profesyonel üye olmak üzere toplam 9 üyeden oluşuyor. İhale Kurulu, bir müddettir şartname için çalışıyor… Tıpkı kulüplerimiz üzere, TFF’nin de hedefi ve gayesi, Türk futbolunun ekonomik olarak güçlenmesi, yayın gelirlerinin artması. Yalnızca yayın gelirine bağımlı olmayan, yeni pazarlar yaratan bir futbol iklimini oluşturmak için de çalışıyoruz. Gelirleri artırmayı hedeflerken, taviz vermememiz gereken durumlar da mevcut. Bunlardan birisi de stadyumlarımızın alt yapısı. Geçtiğimiz dönem stadyum çimleri çok konuşuldu. TFF olarak gerekli önlemleri aldık, talimatımızı değiştirdik ve kulüplerimize zorunluluklar getirdik. Gerekli yaptırımları da uygulayacağız. Daima bir arada bu sorunun üstesinden geleceğiz. Sizlerin takviyeleri ve bizleri yönlendiren fikirleri ile Türk futbolunun menfaatleri için çalışmalarımız artarak sürecek. Her zamanki üzere bu periyotlarda bir olmalıyız ki, bilhassa memleketler arası rekabette daha güçlü olalım. Sözlerime son verirken; Federasyonumuzun her vakit yanında olan Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Türk futbolunun en büyük destekçisi Spor Toto Teşkilatımıza, Türkiye Kupasına ismini veren Ziraat Bankası’na, bizlere ve Ulusal Kadrolarımıza güvenip kıymetli imkanlar sunan tüm sponsorlarımıza, yayın ortaklarımıza, tüm futbol ailesine, şahsım ve idare heyeti arkadaşlarım ismine teşekkür ediyorum. Benimle birlikte mesai veren idare konseyi arkadaşlarıma, heyetlerimize, tüm profesyonel takımımıza emek, gayret ve çalışmaları için teşekkür ediyorum. 2021-2022 döneminin Türk futbolu için iyi olmasını diliyorum. Katılımınız için teşekkür ediyor, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.”

DHA

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.