enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Red Bull’un ‘Tünel Geçişi’ dünyada birçok prensip sahne olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

Dünyanın en değerli şov pilotlarından biri olan Red Bull sportmeni Dario Costa, 4 Eylül Cumartesi gün doğumunda Kuzey Marmara Otoyolu, Çatalca …

Red Bull’un ‘Tünel Geçişi’ dünyada birçok prensip sahne olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi
04.09.2021 16:07
0
A+
A-

Dünyanın en değerli şov pilotlarından biri olan Red Bull sportmeni Dario Costa, 4 Eylül Cumartesi gün doğumunda Kuzey Marmara Otoyolu, Çatalca Mevki T1 ve T2 tünellerinden uçarak bir dünya rekoruna imza attı. 43.44 saniye süren uçuşta İtalyan pilot, büsbütün kemerli beton duvarlar ile çevrili olan tünellerin birincisinde usta bir kalkış yaptıktan sonra iki tünel ortasında bulunan açık hava boşluğundan geçti. İkinci tünelde saatte 245 km/s ortalama sürate ulaşan Dario Costa, 1.6 metreden az irtifadaki uçuşuyla ikinci tüneli de muvaffakiyetle geçti.

Özel olarak modifiye edilen Zivko Edge 540 yarış uçağı ile performans gösteren Costa, uçuşunu 4 Eylül Cumartesi günü saat 06:43’te gerçekleştirdi. Tünel içerisinde yüksekliğin kısıtlı olması nedeniyle yerden lakin 110 ila 140 cm kadar yükseklikte gerçekleştirdiği uçuşta Dario Costa, iki kanat ucu ve tünel duvarları ortasında yaklaşık 4 metrelik dar bir arayı yönetmeyi başardı. Milimetrik incelikte el hareketleri ve ustalıklı bir direksiyon hakimiyeti gerektiren uçuşun en kritik anlarından biri ise, tüneller ortasındaki 360 metrelik boşluktu. Costa, ikinci tünelin alçak ve dar ağzından içeri girmeye hazırlanırken, uçağı da yandan gelen rüzgara maruz kaldı. Buna karşın denetimini kaybetmeyen Dario Costa performansını yanlışsız tamamlayarak, muvaffakiyetini 360 derecelik ünlü dönüşü ile kutladı. Dario Costa, bu dikkat cazibeli performansı ile ‘Uçak ile En Uzun Tünel Uçuşu’ Guinness Dünya Rekoru’nu da kırmış oldu.

Costa’nın nefes kesici Tunnel Pass projesindeki mentörlüğünü, bir havacılık efsanesi olan Macar şov ve yarış pilotu Red Bull sportmeni Peter Besenyei üstlendi. Dario Costa, gerçekleştirdiği harika performansının akabinde “Tünel Geçişi’nin en şiddetli kısmı tünelin yalnızca bir çıkışı olmasıydı. Daha evvel ben de dahil kimse bir tünelin içinde uçmayı denememişti. O sebeple başımda her şeyin beklenildiği gidip gitmeyeceği konusunda büyük bir soru işareti vardı. Münasebetiyle bu geçişi yapabilmek hem büyük bir rahatlama hem de büyük lakin çok büyük bir memnunluk. Benim için bir hayalin daha gerçeğe dönüşmesiydi. Motoru birinci çalıştırdığım andan itibaren bu işi hakkıyla yapmam gerektiğini biliyordum. Başımda tasarladığım tüm adımları takip ettim. Tünele birinci girdiğim anda yan rüzgar nedeniyle uçak sağa kaydı. İşte o anda her şey benim için yavaşladı. Uçağı yine eski pozisyonuna getirmeye odaklandım. Sonra her şey aklımda hızlanmaya başladı. Şöyle bir geriye baktığımda bu proje inanılmaz bir seyahatti. Çok duygusaldı. Bu yalnızca Dario Costa’nın yaptığı bir uçuş değildi. Bu, 40 kişinin hayata geçirdiği bir projeydi. Bu cins performanslarda lakin çok çalışarak muvaffakiyete ulaşabilirsiniz. Çok çalışmamızın karşılığını da aldık. Benim için bu, sahiden büyük hayaller kurabileceğinizin ve uğraş harcarsanız başarabileceğinizin delilidir.” dedi.

Dario Costa Kimdir?

41 yaşındaki Dario Costa, İtalyan Akrobasi Şampiyonası’nın en üst kategorisini kazandı ve Red Bull Air Race Challenger Class’a katılarak galibiyet kazanan birinci İtalyan pilot oldu. Yirmi yılı aşkın uçuş tecrübesi ve sayısız havacılık başarısıyla Costa, bugüne kadar havada 5.000 saatten fazla kaldı.

ETİKETLER: , , , ,