enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Oyun dalında maksat Avrupa’da birinci 3

Son yıllarda tesiri giderek artan oyun bölümü büyümeye devam ediyor. 2020 yılında %10 büyüyerek 159 milyar dolar hacme ulaşan oyun dalı …

Oyun dalında maksat Avrupa’da birinci 3
22.09.2021 00:06
0
A+
A-

Son yıllarda tesiri giderek artan oyun bölümü büyümeye devam ediyor. 2020 yılında %10 büyüyerek 159 milyar dolar hacme ulaşan oyun dalı, ülkemizde de hacmini giderek artıran bir büyüklüğe sahip. Taşınabilir oyunlar bölümü ise bu alanda başı çekiyor. Taşınabilir oyun kesiminin ülkemizde hacmi 2020 yılında 450 milyon doları bulurken, 230 milyon dolarlık hacimle bilgisayar oyunu ve 200 milyon dolarlık hacimle konsol oyunları taşınabilir oyunları takip etti.

5 yıl içinde 250 milyar dolar üzeri bir hacme ulaşması beklenen oyun pazarında Türk üreticiler de yerini almaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda isminden sıkça kelam edilen kesim içi şirket satın almalarının yanı sıra küresel oyun listelerinde üst sıraları zorlayan bir çok Türk imali oyunun piyasaya çıkması, dikkati Türk oyun dalının üzerine çekerken, kesimin ihracat geliri de süratlice artıyor.

2015 yılından beri oyun dalında faaliyet gösteren Mayadem ise çocuklara özel içerikler üretiyor. Bu alanda şimdiye kadar 50’den fazla oyunu uygulama marketlerinde yer alan şirket, 70 milyonun üzerinde indirme sayısına ulaştı.

Hususla ilgili konuşan Mayadem CEO’su Uğur Tılıkoğlu, “Oyun bölümü ülke olarak değerli oyuncular ortasında yer aldığımız bölümlerden biri ve son yıllarda ülkemize katma bedel sağlamak noktasında önemli muvaffakiyetler elde ettiğimiz bir faaliyet alanı. Biz bu noktada Mayadem olarak daha niş bir pazar olan çocuklara özel içerikler üretiyor ve yayınlıyoruz. Bu da farklı sorumlulukları beraberinde getiriyor, çocuklara özel içerikler üretirken, onların gelişimine ziyan vermeyecek, tersine yarar sağlayacak öğeler barındırabilmek ismine süreçlerimizi kurgulayarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Gelecek yıllarda hissesini giderek artıracak bir alan olduğunu düşündüğümüz çocuklara yönelik taşınabilir oyun pazarında 5 yıl içerisinde Avrupa’nın en büyük 3 firmasından biri olmayı hedefliyoruz ve bu gayeyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” formunda konuştu.

ETİKETLER: , , ,