enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Nuno Espirito Santo’nun misyon müddeti gün geçtikçe kısalıyor

Maç başlamadan evvel birinci üç haftadaki galibiyetlerin akabinde puan kayıplarıyla birlikte oyun olarak da eleştirilen Nuno Espirito Santo’nun …

Nuno Espirito Santo’nun misyon müddeti gün geçtikçe kısalıyor
31.10.2021 17:52
0
A+
A-

Maç başlamadan evvel birinci üç haftadaki galibiyetlerin akabinde puan kayıplarıyla birlikte oyun olarak da eleştirilen Nuno Espirito Santo’nun Tottenham’ı bir tarafta, geçen hafta Liverpool karşısında meskeninde 5-0’lık bir skorla hafta ortasında kovulmaktan son anda kurtulan Ole Gunnar Solskjaer’in Manchester United’ı başka taraftaydı. Bilhassa Solskjaer’in bu türlü bir durumdayken radikal bir değişiklik yapması da , Manchester United’ın geçen hafta Liverpool karşısında alınan küçük düşürücü skorun akabinde bir reaksiyon vermesi de kaçınılmazdı.

Manu maça hem mentalite olarak hem de diziliş olarak radikal değişikliklerle maça başladı. Olağanda 4-2-3-1 dizilişiyle oynayan ekip 3-4-1-2 üzere bir dizilişle alana çıkarken haftalardır randıman alınamayan kanat oyuncularını da bu müsabakada kesmiş oldu. Bu oyuncuların yerine 3. bir savunma oyuncucu ile santrforda Cavani 11’e girdi.

İki ekip da takım seçimleri itibariyle yerleşik savunmalara hamle etme konusunda sorun yaşadılar. Hem M. United hem Tottenham topa sahip olmaya çalışmayan, rakibi üstüne gelirken karşısında sağlam savunmayla duran kaptığı toplarla süratli çıkıp rakibi savunmasız yakalayarak gol bulmaya çalıştığı bir oyun planlamıştı. Fakat bir grubun bu plana uygun biçimde maç uzunluğu dripling yapacak oyuncusu yoktu. Manchester United savunmada ne kadar güzel durursa dursun hem Pogba’nın yokluğunda kontraya çıkarabilecek pasları atacak tek oyuncusu Fernandes’i geriye getirmek zorunda kalmasından, hem de o paslar atıldığında kontrayı sürükleyecek atlet oyuncuların kenarda olmasından ötürü istediği atak fırsatlarını bulamadı.

Tottenham tarafında ise hamlenin en değerli iki oyuncusu Son ve Kane makûs günlerindeydi. Vakit zaman fırsatlar yakalasalar da genel olarak 3’lü stoper çizgisi bu ikiliye çok fazla rahat konum bahtı tanımadılar. Hamlenin sağ tarafından Moura ile hazırladıkları ataklarla maçın birinci yarım saatinde Manchester United savunmasının sol tarafındaki Fred Maguire ve Shaw üçlüsüne sarı kart gördürseler de kilidi açacak o golü bulamadılar.

Bu türlü bir oyunda gol aslında ya bir duran top tertibinden ya da özel bir yetenekle gelebilirdi ki o denli de oldu. Bruno Fernandes’in defans gerisine attığı harika pasa Ronaldo’nun daha da süper tek vuruşuyla golü buldu. İkinci yarıya Manu orta alanının defanstan top çıkarma sorununu geç de olsa gören Tottenham bu bölgeye baskı kurarak gol bulmaya çalıştı. Tottenham’ın tahminen de maç uzunluğu gerçek oynadığı tek aralık buydu fakat Skipp’in savunmada kaptırdığı top ile Ronaldo-Cavani iş birliği birleşince skor 2-0a geldi ve maç bu golden sonra formaliteye döndü diyebiliriz.

Bu galibiyetle rahat bir nefes alan Solskjaer ve takımı aslında ne kadar net bir skor almış görünse de oyun planları hayli problemli görünüyor. Cavani-Ronaldo ahengi ne kadar güzel gözükse de Cavani’nin devamlılık sorunu yaşaması beklenen. Ayrıyeten Wan Bissaka’nın hamle katkısının sonluluğu oyunu dar alanda sıkıştıran rakipler karşısında sorun yaşatabilir. Pogba, Fernandes ve Ronaldo’nun çok özel bir form tutmasına bağlı kalmadan Sancho, Greenwood, Rashford üzere isimleri kullanarak bir oyun planı oturtmadan işleri epey sıkıntı görünüyor.

Tottenham cephesinde ise Kane’in mutsuzluğu, kadronun formsuzluğu, beklerin hudutlu hamle katkısından ötürü skor bulma sorunları bir yana, gerek takım seçimleriyle gerek yaptığı değişikliklerle Nuno Espirito Santo’nun vazife mühleti gün geçtikçe kısalıyor üzere duruyor.

Burak Özkarpuzcu

ETİKETLER: , , , ,