enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Mete Gazoz okçuluğa ilgiyi artırdı

Türkiye Okçuluk Federasyonu Lideri Abdullah Topaloğlu, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Mete Gazoz’un olimpiyat şampiyonluğunu kazanmasıyla okçuluk …

Mete Gazoz okçuluğa ilgiyi artırdı
14.08.2021 00:26
0
A+
A-

Türkiye Okçuluk Federasyonu Lideri Abdullah Topaloğlu, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Mete Gazoz’un olimpiyat şampiyonluğunu kazanmasıyla okçuluk branşına ilginin arttığını, federasyon olarak bu talebi karşılamaya hazırlandıklarını belirtti.

Lider Topaloğlu, Japonya’nın başşehri Tokyo’da düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda şampiyon olarak Türkiye’ye tarihinde okçulukta birinci madalyasını kazandıran ulusal okçu Mete Gazoz ve karışık ekipte 4. olan Yasemin Ecem Anagöz’ün muvaffakiyetlerini AA muhabirine kıymetlendirdi.

Muvaffakiyetin temelinin 8 yıl öncesine dayandığını söz eden Topaloğlu, “2013 yılında yaptığımız değerlendirmeler sonucunda yeni bir teknik takım misyona getirdik. O günden bugüne yaptığımız planlamalarla geldik. 2013’te bu programı yaptığımızda 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda madalya alacağımızı yüzde 90 ihtimalle biliyorduk, kestirim ediyorduk. Zira plan, program bizi oraya götürüyordu, götürecekti ondan da emindik ve sonuçta bu madalya ülkemize geldi.” diye konuştu.

Bu süreçte en büyük takviyelerinin Gençlik ve Spor Bakanlığı olduğunu lisana getiren Lider Topaloğlu, “Sayın Bakanlarımızın dayanakları, Sayın Genel Müdürümüzün dayanakları her vakit yanımızda oldu, çok büyük bir takviyeydi bu lakin onun yanında kendi takımınıza güvenmek, Türk çocuklarına güvenmek, yanlışsız planlama, gerçek grup, hakikat materyal bizi buralara getirdi. Bunların kıymetini artık tüm spor dünyası biliyor, planlı çalışmanın sonucudur bu.” dedi.

Topaloğlu, kıymetli bir faktörün daha olduğuna işaret ederek, “O da Türk okçuluk topluluğunun birlik ve beraberliği, bu çok kıymetli zira tüm kademelerde hepimiz bu dayanağı gördük, en küçükten, en büyüğe, kulüplerimiz, hakemlerimiz, antrenörlerimiz, velilerimiz, herkes bu programı destekledi, herkes ulusal ekibimizi destekledi. Beraberlik içinde bugünlere ulaştık. Bu nedenle sporun içinde birlik ve beraberliğin ne kadar değerli olduğunu bu madalya ile anlamış olduk.” formunda görüş aktardı.

Tüm okçuluk topluluğuna teşekkürlerini ileten Topaloğlu, “Bu madalyanın onların yapıtı olduğunu hepimiz biliyoruz, hepimiz bu madalya ile gurur duymalıyız. Mete, son 5 yılda kendisi için hazırlanan plana harfiyen uyan bir atletimiz. Bu plana bağlı kaldığı için bu başarıyı yakalamış oldu.” dedi.

Okçulukta gelen muvaffakiyetin gerisinde çok değerli bir teknik takımın olduğunu da kaydeden Topaloğlu, şöyle devam etti:

“Teknik yöneticisinden psikoloğuna kadar tüm grup onlar için çalıştılar. Gece yok, gündüz yok, konutlarına gitmek yok, 5 yıldır birlikte yaşadılar. Birbirlerine abi-kardeş, baba-anne oldular, münasebetiyle bunun da çok büyük bir değeri var. Bir aile üzere birlikte yaşadılar diyebiliriz. Bizlerin buradaki rolü onlara bu imkanları sağlamaktı, planlamayı yaparken onların gereksinimlerini düşünmekti. Bizler de bu istikamette takviye olduk, kamplarına gittik, geldik onları yalnız bırakmadık. Gördüğümüz eksiklikleri daima tamamlamaya çalıştık. Daima birlikte bu muvaffakiyete ulaştık. Doğal ki bu madalya tüm ülkenin madalyası, milletimizin madalyası onların takviyesiyle bu madalya geldi. Gördük ki televizyonda bu maçlar yayınlanırken tüm ülke hepimiz bir olduk, daima birlikte bir hedefe dua ettik, tüm millet olarak bu da ülkemizi, milletimizi birleştiren öge oldu.”

Topaloğlu, Türkiye’nin orman yangınlarıyla büyük bir hüzün içerisinde olduğu vakitlerde, Mete Gazoz’un olimpiyat altın madalyasını getirerek herkese büyük bir moral ve sevinç yaşattığını söyledi.

“Türk okçuluğu ismine yeni bir sayfa açılıyor bu madalya ile”

Türk milletinin okçu bir geleneğe sahip olmasına rağmen bugüne kadar okçuluk branşında önemli bir muvaffakiyetin sağlanamadığına yönelik soruya da Topaloğlu, şunları söyledi:

“Şimdi bu madalya ile birlikte Türk okçuluğu ismine yeni bir sayfa açılıyor. Artık okçulukta beklentiler daha yükseklere çıktı. Altını ferdi olarak aldık, artık gayemiz bayan kadro ve erkek grupta da olimpiyat madalyası olacak. Alışılmış ki bu madalyayla birlikte okçuluğa olan ilgi de tüm ülke genelinde çok fazla arttı, artmış görünüyor, biz de federasyon olarak bu talebe karşılık vermeye çalışacağız, okçu sayısını daha fazla artırmaya çalışacağız. Zira bin kişi ortasından âlâ okçuları seçmek farklı, 50 bin kişi ortasından güzel okçuları seçmek farklı, münasebetiyle Türk okçuluğuna çok büyük bir ivme kazandıracak bu madalya.”

Gelecek ismine bütün planlarının hazır olduğunu da kaydeden Topaloğlu, “Sportif performansı tekrar yukarlara taşımak ismine planlarımız şimdiden hazır teknik heyetimiz ileriye dönük planlarını hazırladı, ekim ayı sonundan itibaren 2024 Paris Olimpiyatları hazırlıklarına başlayacağız. Ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yasemin kızımız da çok değerli başarılara imza attı”

Topaloğlu, “İleriye dönük Türk okçuluğu artık hem ekip bazında hem ferdî bazda olimpiyat madalyalarının en büyük adayıdır” dedi.

Karışık ekipte ulusal okçu Yasemin Ecem Anagöz’ün Mete Gazoz ile birlikte olimpiyat dördüncülüğü kazanmasının da küçümsenmeyecek bir muvaffakiyet olduğunu vurgulayan Topaloğlu, şunları lisana getirdi:

“Takımımız olimpiyat dördüncüsü oldu, bu da çok değerli ve çok büyük bir muvaffakiyet. Olimpiyat dördüncülüğüne madalya verilmiyor ancak bizim açımızdan nitekim çok büyük bir muvaffakiyet. Yasemin de Mete de büyük bir çaba verdiler, başarılı bir savaş verdiler. Olimpiyatlarda biliyorsunuz dünyanın en düzgün atletleri var, bunların 64 tane atletin içinden gelip de birinci 4’e girmek de küçümsenecek bir muvaffakiyet değildir. Yasemin kızımız da çok değerli başarılara imza attı, burada 3 tıp geçti, münasebetiyle bizim için o da madalya almış kadar başarılı bir sporcumuzdur. 2024’te madalya alacak atletlerin en önünde gelen isim de Yasemin Ecem Anagöz olacaktır. Bundan sonra Yasemin’i herkesin takip etmesini tavsiye ediyorum.”