enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İstanbul Cumhuriyet Koşusu birinci defa düzenlendi

Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıl dönümü kutlamaları kapsamında İstanbul Valiliği tarafından birinci defa düzenlenen “İstanbul Cumhuriyet Koşusu …

İstanbul Cumhuriyet Koşusu birinci defa düzenlendi
29.10.2021 18:37
0
A+
A-

Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıl dönümü kutlamaları kapsamında İstanbul Valiliği tarafından birinci defa düzenlenen “İstanbul Cumhuriyet Koşusu”, tarihi yarımadada gerçekleştirildi.

Galata Köprüsü üzerinde başlayan birinci koşu tertibi olma özelliği de taşıyan yarış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Gençlik Spor Vilayet Müdürlüğü, Türkiye Atletizm Federasyonu, Beyoğlu Belediyesi ve Fatih Belediyesinin katkılarıyla düzenlendi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın işaretiyle başlayan 7 kilometrelik yarış, Gülhane Parkı, Ayasofya-i Kebir Cami, Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Cami Meydanı’nın akabinde İran Konsolosluğu ve İstanbul Valiliğini izleyerek Galata Köprüsü’nde son buldu.

1500 atletin katıldığı yarışta genel klasmanda erkeklerde birinciliği Etiyopyalı Getaye Gelaw, bayanlarda ise Şilan Ayyıldız elde etti.

Yarış öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, şunları söyledi:

“Bugün çok özel bir gün. Cumhuriyet’imizin 98. yılını kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, rahmetle, minnetle yad ediyoruz. Ruhları şad, makamları ali olsun. Minnettarız. 98 yılın onurunu daima bir arada büyük bir coşkuyla yaşıyoruz. Sabah Vatan Caddesi’nde çok hoş bir coşku vardı. Bugün öğlenden sonra Cumhuriyet İçin Koşuyoruz yarışını düzenledik. İstanbul Valiliği olarak Galata Köprüsü’nde birinci kez bu koşuyu gerçekleştiriyoruz. 1500 atletimiz katıldı. Emeği olan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. İstanbul’un ruhunu yansıtan tarihi yarımadadaki bu özel rota, nitekim görülmeye kıymet. Güneş de müsaade etti, sporun birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize hizmet ettiğini biliyoruz.”

Yarışın akabinde düzenlenen ödül merasiminde dereceye girenlere mükafatları verildi.

AA

ETİKETLER: ,