enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Harun Erdenay: Türkiye’yi tekrar basketbol ülkesi yapacağız

Türkiye Basketbol Federasyonu Lideri Adayı Harun Erdenay, basın mensuplarıyla bir ortaya gelerek, gayelerini ve projelerini anlattı. 4 Kasım …

Harun Erdenay: Türkiye’yi tekrar basketbol ülkesi yapacağız
07.10.2021 14:07
0
A+
A-

Türkiye Basketbol Federasyonu Lideri Adayı Harun Erdenay, basın mensuplarıyla bir ortaya gelerek, gayelerini ve projelerini anlattı. 4 Kasım Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilecek Olağan Seçimli Genel Kurul’da başkanlığa aday olan Harun Erdenay, idare heyetiyle bir arada projelerini açıkladı ve sürdürülebilir sportif muvaffakiyet için idare konseyindeki arkadaşlarıyla bir arada kolları sıvadıklarını vurguladı.

“TÜRK BASKETBOLUNU TEKRAR TEPEYE ÇIKARACAĞIZ”

Türk basketbolunun hem erkek, hem de bayanlarda büyük bir düşüş içerisinde olduğunu tabir eden Erdenay, ”2016 yılında erkeklerde dünya sekizincisiyken şu anda 16’ncılığa kadar geriledik. Bayanlarda da altıncılıktan 10’unculuğa düştük. Benim ve idare konseyi arkadaşlarımın birinci gayesi, ülke basketbolunu kazanan ve turnuvalarda tepeyi zorlayan eski günlerine geri döndürmektir. Dolu ve çoşkulu tribünler önünde, rakip kadroya sıkıntı anlar yaşatan, ülkeyle kenetlenen ve başarısı herkes tarafından konuşulan basketbolumuzu dünyaya tekrar hatırlatma vakti geldi. Ülke basketbolunu kazanan ve turnuvalarda tepeyi zorlayan eski günlerine geri döndüreceğiz. Türkiye’yi tekrar bir basketbol ülkesi yapacağız” diye konuştu.

“AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONASI’NI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

Avrupa ve Dünya Şampiyonları üzere büyük tertibini kısa vadede Türkiye’ye getireceklerini söyleyen Harun Erdenay, ”Mutlaka kısa vadede bir, çabucak akabinde iki tertibi ülkemize getirmek ana amacımız olacaktır. Böylelikle şampiyonaları ülkemizde izleme bahtı yakalayacak olan Türk seyircisinin de içinde sönmüş olan basketbol ateşini tekrar yakacağız. Bu tıp tertiplerin ülke iktisadına ve tanıtımına, kültür ve turizmine katkısı kaçınılmaz olacaktır” sözlerini kullandı.

“KULÜPLERİN GELİRLERİNİ ARTTIRACAĞIZ”

Her ligin sponsoru olacağını ve bu sayede kulül gelirlerini artırmayı hedeflediklerini söyleyen Erdenay, ”TBF artık kendi kaynaklarını yaratan ve marka bedeli her geçen gün artan bir yapıya kavuşacak. Yalnızca federasyona değil, kulüplerimize de sponsor bulma ve kaynak yaratma süreçlerine katkıda bulunacağız. Fakat en kıymetlisi yaratılan kaynakları, yalnızca ve yalnızca basketbol için kullanacağız. Alanında uzman bireylerden oluşturulacak çalışma kümeleri ile her ligin pazarlama stratejileri oluşturulup, lig statüleri ile ilgili gerekli düzenleme ve güncellemeleri yapacak bir sponsora sahip olması sağlanacaktır. Yayın hakları ve sponsorluk gelirlerindeki ekip hisseleri, gerekli görüşme ve teşebbüsler yapılarak arttırılacaktır. Liglerimiz, basketbolseverler için daha cazip hale getirilip, seyir talebi arttırılarak 2022-2023 döneminde yeni yayın ihalesine çıkılacaktır” tabirlerini kullandı.

“BÖLGESEL LİGLER GERİ GELECEK”

Basketbolu tabana yaymak için kapatılan bölgesel ligleri tekrar açacaklarını vurgulayan Erdenay, ”Ana gayemiz 81 ilin en az bir grubunun basketbol liglerinde olmasıdır. Basketbolsuz vilayet kalmayacak. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Üniversiteler Spor Federasyonu ile kapalı spor salonu mutabakatları yapılacaktır. Türk basketboluna hem oyuncu yetiştirme hem de kent ve bölgeler ortasındaki irtibat ve etkileşimi artırma manasında büyük katkısı olan; basketbolun tabana yayılması ve daha fazla yaygınlaştırılması için 82 kulübün, 48 kentte faaliyet gösterdiği, 750-1000 adet basketbolcu, 75-100 adet antrenörün, 150-180 adet hakemin ve 100 kadar gözlemcinin vazife aldığı, 2017-2018 yılında iptal edilen bölgesel ligler geri gelecek” diye konuştu.

“HER ÇOCUĞUN ODASINDA BASKETBOL TOPU OLACAK”

Dünyada basketbol oynama yaşının beşe kadar indiğini söz eden Harun Erdenay, ”Bu yaşlardaki çocuklarımıza basketbolun cümbüşünü tattıracağız, dinginliğini paylaşacağız, ekip oyunu sevgisini yaşatacağız ve onları üniversiteden mezun olana kadar bu sevginin içinde tutacağız. Her çocuğun odasında bir basketbol topu olacak. Altyapı başarılarımızı A kadrolar düzeyine taşımak zorundayız. Altyapı oyuncularımızın A ekibi maçlarında daha fazla müddet alması için akış planımız hazır. A ekiplerdeki ulusal heyecanı geri getireceğiz” dedi.

“TURNUVALARA ORHUN ENE GÖTÜRECEK”

Basketbol A Ulusal Grup Başantrenörü Orhun Ene hakkında da Erdenay, “Göreve gelirsek Orhun Ene güzel bir antrenör ve mukavelesi de devam ediyorsa, Orhun Ene de çalışmak isterse devam ederiz. Bizi turnuvalara Orhun Ene götürecek” açıklamasında bulundu.

“YABANCI KURALINDA UFAK BİR DEĞİŞİKLİK OLABİLİR”

Yabancı kuralıyla ilgili Erdenay, “5 yabancı sonunun indirileceğini düşünmüyorum, kulüpler karşı çıkacaktır. Lig kuluru yapılacak temsilciler gelecek onlar yabancı oyuncu isteyecek, biz Türk oyuncular olsun diye konuşacağız. 4+1 3+2 üzere formüller olabilir. Yabancı kuralında ufak bir değişiklik olabilir” şekilinde konuştu.

KIRMIZI: BASKETBOLUN 12 DEV ADAMLI GÜNLERİNE ULAŞACAĞINA İNANIYORUZ

Erdenay’ın takımında yer alan iş insanı Nihat Kırmızı, basketbolu dünya standartlarına çıkaracaklarına inandılarını söylerken, “Basketbolu hak ettiği günlerine 12 Dev Adamlı günlerine Harun Erdenay ile ulaşacağına inanıyoruz. Spora gönül verdik, sporda da basketbola gönül verdik. Harun Erdenay’ın basketbolu dünya standartlarına çıkaracağına inandık” diye konuştu.

KORKMAZ: BASKETBOL SPORUN YANINDA DA BÜYÜK BİR İKTİSAT

Erdenay’ın takımında iktisattan sorumlu olan iş insanı Halil Korkmaz, “2010’da dünya ikincisi olduk, yarı final maçında Sırbistan çabası sonrası birbirimize sarılıp ağladık. Federasyon başkanlığı periyodu de kısa sürmesine karşın seviyeyi üste taşıdı. Harun lider, ‘birlikte uğraş edelim ve basketbolu hak ettiği yere taşıyalım’ dediğinde kabul ettim. Basketbol yalnızca spor değil, büyük de bir iktisat. Bu başarılarları basketbola gönül verenler için yaşatmak istiyoruz” dedi.

İbrahim ALİOĞLU – Olgucan KALKAN / İSTANBUL,(DHA)

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.