enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

FIFA ihtilale hazırlanıyor! Devre 45 dakika değil 30 dakika oluyor

FIFA, futbolda taşları yerinden oynatmaya devam ediyor. Pandemi devrinde IFAB tarafından kabul gören 5 oyuncu değişikliği hakkı ayrıyeten bu yıl …

FIFA ihtilale hazırlanıyor! Devre 45 dakika değil 30 dakika oluyor
17.07.2021 21:52
0
A+
A-

FIFA, futbolda taşları yerinden oynatmaya devam ediyor. Pandemi devrinde IFAB tarafından kabul gören 5 oyuncu değişikliği hakkı ayrıyeten bu yıl UEFA tarafından kabul edilen ‘deplasman golü’ kuralının iptalinin akabinde ihtilal niteliğinde değişiklikler devam ediyor.

Futbol maçlarının sık durması ve topun oyunda kaldığı mühletin azalması üzere etkenleri azaltmak isteyen FIFA, 4 kıymetli değişikliği hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

İspanyol Mundo Deportivo’dan aktardığı habere nazaran; FIFA, futbolu büsbütün değiştirecek birtakım teklifleri kıymetlendirme kararı aldı.

Hayata geçirilmek istenen yeni kurallar şöyle:

1) Oyun müddetini 30’ar dakikalık 2 devreye bölmek ve tıpkın basketbolda olduğu üzere her kesintide süreyi de durdurmak.

2) Gruplara sınırsız değişiklik yapma imkanı tanımak

3) Taçları da korner üzere ayakla kullandırarak bilhassa kaleye yakın bölgelerde daha çok gol durumu üretilmek

4) Sarı kart gören oyuncuyu, 5 dakika kenarda bekleterek kadrolara kartlar konusunda daha caydırıcı bir yaptırım oluşturmak.

Turnuvada denenecek

FIFA’nın bu radikal değişiklikleri bir altyapı turnuvasında deneyeceği belirtildi. PSV Eindhoven, AZ Alkmaar, RB Leipzig ve Club Brugge üzere kulüplerin katıldığı bir altyapı turnuvasında bu kurallar denenecek.