enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Fanatik muharrirleri A Ulusal Kadro’nun Karadağ galibiyetini yorumladı!

Ali Ece: Kuntz bu kadroya yeterli geldi! Bu eleme kümesindeki performansımıza genel benzeri biçimde başladık: Ya defansif …

Fanatik muharrirleri A Ulusal Kadro’nun Karadağ galibiyetini yorumladı!
17.11.2021 09:37
0
A+
A-

Ali Ece: Kuntz bu kadroya yeterli geldi!

Bu eleme kümesindeki performansımıza genel benzeri biçimde başladık: Ya defansif açıdan sağlamken ofansif açıdan kısır kalıyoruz ya da hamlesi çok âlâ yaparken savunmada bir mühlet bocalıyoruz. Karadağ’da birinci yarıda ikinci çelişkiyi yaşadık. Neredeyse 45 dakika 2. alandan 3. alana yerden kısa seri paslarla akıllı formda hamle ettik lakin 3. dakikada o kolektif aklın yarısını bile savunmada gösteremeyip adeta haybeye bir gol yedik.

Ali Ece: Kuntz bu ekibe yeterli geldi!

Cengiz’in yokluğunda Kerem Aktürkoğlu en kıymetli hamle silahımıza dönüştü. Yalnızca süratli driplingleri ve çalımlarıyla değil bilhassa içeri kat eder etmez verdiği şut pasları ve sonrasında ekstra santrfor üzere pas istasyonu olmasıyla hamlede kilit rol oynadı. Hesaplanmış risk Karadağ da süratli geçişlerde kolay formda savunma ardımıza sarktı. Teknik yöneticimiz Kuntz’un Hakan Çalhanoğlu’nu merkez orta saha ikilisinde görevlendirip önünde 4 ileri uç oyuncusuyla oynaması aslında alınması gereken hesaplanmış bir riskti.

Ali Ece: Kuntz bu gruba düzgün geldi!

Yeniden de eksik Karadağ’ın geçişlerinde onlara bu kadar konum vermemeliydik. Neyse ki Orkun’un golünden sonra rakibe verdiğimiz bir başka kolay geçişte Çağlar topu çizgiden çıkardı! Güleryüzlü sakinliği olumlu tesir oluşturmuş Stefan Kuntz’un güleryüzlü sakinliği ekip üzerinde olumlu bir tesir oluşturmuş gözüküyor, doğal asıl belirleyici olan maçtan maça rakip tahlilini temel alarak seçtiği ekip tertipleri ve verdiği taktiksel direktifler.

Ali Ece: Kuntz bu gruba düzgün geldi!

Caner’in ısrarla yerden oynaması, geri dörtlü önünde ezbere iki defansif orta saha yerine ofansif-defansif katkı açısından daha eşit yüklü oyuncularımızın kullanılması, 3. alana geçer geçmez final pası denemek yerine sabırlı formda topu saklayarak fakat hamle suratını çok düşürmeden kullanmak, 2021 Haziran ayından itibaren düştüğümüz düzeyden sonra Kuntz devrindeki düzelme sinyallerinin en pahalıları. Stefan Kuntz, oyuncu değişikliklerini de vazifeye geldiğinden beri ekseriyetle olumlu kullandı. Play-Off maçları devrinde daha da düzelip gelişerek Dünya Kupası vizesi alabiliriz

Tunç Kayacı: Kâfi ki inanalım

Karadağ deplasmanında beklenenin bilakis rakip kaleciye top değmeden kalemizde golü gördük. İşin en makus tarafı da tribünden bunu çok net hissettik, resmen anlık da olsa dağıldık. Karadağ farkı 2’ye çıkarabilirdi, zira bizim grubun ruh hali hiç güzel değildi. Meğer sabırlı ve denetimli bir futbola gereksinimimiz vardı. Bilhassa Karadağ sol kanattan tesirli bindirmeler yapınca, savunma manasında zorlandık. Sonrasında oyunda dengeyi kurduk fakat kâfi değildi.

Tunç Kayacı: Kâfi ki inanalım

Neyse ki Ulusal Takım’ın iki çabuk ve genç ismi biraz olsun nefes aldırdı. Zira moralli rakip karşısında topun bizde olması kâfi değildi. Birilerinin çıkıp sürpriz yapması, fark yaratması lazımdı. İşte farkı Abdülkadir kusursuz bir asistle Kerem’e yaptı ve genç futbolcu Ulusal Takım’daki üst üste attığı gollere bir yenisini ekledi ve kendimize geldik. İkinci yarı Berat çıktı, Orkun girdi. Bu orta alanda daha ofansif bir bildiriydi. Orkun da attığı nefis golle hocasını mahcup etmedi.

Tunç Kayacı: Kâfi ki inanalım

Kuntz, yorulan Halil’i, Kenan Karaman ile değiştirdi, bana nazaran bu isim Burak Yılmaz olmalıydı. Deneyimli golcü dün gece çok çalışsa da gününde değildi. Tabi ki bu türlü kritik bir maçta, öncelik kazanmak olunca, tercihlere de hürmet gösterdik. Dün geceki zafer tüm kadronun. Lakin kimi isimler biraz daha öne çıktı. Kim mi derseniz, savunmada Çağlar ve atakta Abdülkadir Ömür bu galibiyeti taçlandırdılar. Açıkçası 2022 Dünya Kupası umudumuz devam ediyor, havlu atmak yok. Rakip kim çıkarsa çıksın, kâfi ki inanalım…

Umut Eken: Umutları koruyalım

Erken gol muhtemelen planlarımızda olmayan bir tepkiye neden oldu. Önde basmaya çalıştık. Bu uğraş, bilhassa Zeki’nin gerisine atılan toplarla karşılık buldu. Bu riski göze alarak Zeki-Caner ikilisiyle geniş bir alana yayıldık. Bu senaryo Abdülkadir ve Kerem’in daha çok merkeze gidip, Burak ve Halil’e yaklaşmasını getirdi beraberinde… Karadağ savunması, Cebelitarık üzere acemilikler yapmayınca merkezde bir boşluk açamadık. Bu atağın artısı Burak ve Halil’e odaklanmış rakip savunmanın, Abdülkadir ve Kerem’i unutması oldu.

Umut Eken: Umutları koruyalım

Oyunun devamında ibreyi büsbütün lehimize çeviren iş, Hakan Çalhanoğlu’nun üzerindeki baskının kalkmasıydı. Bunu sağlayan en değerli sebep, Karadağ’ın değişiklikleriydi. Çok net konum bulamasak da top daima bizde kaldı. Oyunu büsbütün ele geçirdik. Orkun’un ekstra vuruşu, oyunu o anda bitirdi üzere. Artık çok güçlü bir Play-Off sürecindeyiz. Seri başı olamadık ve deplasmana gideceğiz. Statü gereği tek maç dezavantaj üzere gözüküyor. Güzel tarafından bakmak lazım. Bu ekip, anlık patlamalar yapmaya müsait. Stefan Kuntz’un da muhtaçlığı olan vakit mevcut. Katar için umutları koruyalım.

Olcay Çakır: Asla vazgeçmedik

Karadağ, daha birkaç gün önce rüştünü Hollanda karşısında ispat etmiş bir grup olarak karşımızdaydı. Son ana kadar işini ciddiyetle yapan bu oyuncu gurubuna karşı mutlak kazanmak zorundaydık. Uygun kapanmaları ve geçişlerle de sonuç almaları mümkündü. Kapanma konusunda Cebelitarık gibisi diziliş fakat üst seviye, çıkışlarda ise onlara nazaran harikaydılar.

Olcay Çakır: Asla vazgeçmedik

Cebelitarık önünde kolay ancak provasını yaptığımız oyundu oynadığımız. Maçın daha başlarında yediğimiz golle geriye düşsek de oyundan asla vazgeçmeyen Ulusal Grubumuz alandan galibiyetle ayrılmasını bildi.

Olcay Çakır: Asla vazgeçmedik

Gözlerimiz bizim maçta ve aklımız büsbütün Hollanda-Norveç maçından gelecek hoş habere odaklıydı. Kuntz’un oyuncu tercihleri, oyun anlayışını vakit içinde sıklıkla konuşacağız. Lakin şunu bu iki maç için rahatlıkla söyleyebiliriz. Görmek isteyenler için “Alman disiplini” emareleri çokça mevcuttu. İsteyen, daima zorlayan, asla vazgeçmeyen bir Ulusal Ekip geliyor olabilir. Kimse beni Ulusal Takım’a çağırmazlar ümitsizliği içinde olmamalı.

Olcay Çakır: Asla vazgeçmedik

Söylenecek çok şey var. Lakin bilhassa bu heyecanı, bu biçimde katılmayı seviyoruz turnuvalara. Bize özgülüklerimizin bilimsel izahı yok. Norveç atsa yeniden bir “bal” kıssası yazılacaktı kimbilir. her ne olursa olsun, gençleşmek, değişmek, dönüşmek kazanacak. Elbette futbolun gerçeklerine, bir Alman disiplini eşliğinde…

Metin Karabaş: “Bizim Çocuklar” başardı…

Cebelitarık’ı 6-0 yenerek, Play-Off oynama ismine avantajı eline geçiren Ulusal Kadromuz, Karadağ’a konuk oldu. Mutlak galibiyetle ayrılmamız gereken gayrette Kuntz, orta alanda Berat ve Abdülkadir’e forma verdi.

Metin Karabaş: “Bizim Çocuklar” başardı…

Yüksek tempoda başlayan maçta, Ay-Yıldızlılar savunmada açıklar verdi. Karadağ ise orta alandaki baskılı oyunu ile bizi bir epey zorladı. 3. dakikada tesirli gelen Karadağ’da Beciraj topu ağlarımıza gönderdi: 1-0. Yenilen bu golden sonra topla daha fazla oynayan Millilerimiz, 22. dakikada Abdülkadir’in içeri gönderdiği topa Kerem’in vuruşu ile skora istikrar getirdi:

Metin Karabaş: “Bizim Çocuklar” başardı…

1-1. Bu golden sonra her ne kadar oyunun denetimini elimize geçirsek de son bölgede istediklerimizi yapamadık. Birinci devrenin son kısmında baskımızla golü arasak da skoru değiştiremedik. Karşılıklı gollerle soyunma odasına 1-1’lik eşitlikle gidildi.

Metin Karabaş: “Bizim Çocuklar” başardı…

Ulusal Grubumuz ikinci yarıya daha baskılı ve daha atakçı başladı. Orta alanı denetimine geçiren Ay- Yıldızlılar hamlede çok tesirliydi. 60.dakikada Orkun ceza alanı dışından vurdu ve topu ağlara gönderdi:

Metin Karabaş: “Bizim Çocuklar” başardı…

1-2. Skor üstünlüğü yakalayan Millilerimiz oyuna tartısını koydu. Son kısımda de gole çok yaklaştığımız anlar olsa da çizgiyi geçemedik. Karadağ’ı 2-1 mağlup eden Ay-Yıldızlılarımız bu skorla, Dünya Kupası’na katılabilmek için Play-Off oynama hakkını elde etti.

Ali Ece: Kuntz bu gruba güzel geldi!

Cengiz’in yokluğunda Kerem Aktürkoğlu en pahalı atak silahımıza dönüştü. Yalnızca süratli driplingleri ve çalımlarıyla değil bilhassa içeri kat eder etmez verdiği şut pasları ve sonrasında ekstra santrfor üzere pas istasyonu olmasıyla hamlede kilit rol oynadı. Hesaplanmış risk Karadağ da süratli geçişlerde kolay formda savunma ardımıza sarktı. Teknik yöneticimiz Kuntz’un Hakan Çalhanoğlu’nu merkez orta saha ikilisinde görevlendirip önünde 4 ileri uç oyuncusuyla oynaması aslında alınması gereken hesaplanmış bir riskti.

Ali Ece: Kuntz bu ekibe âlâ geldi!

Yeniden de eksik Karadağ’ın geçişlerinde onlara bu kadar konum vermemeliydik. Neyse ki Orkun’un golünden sonra rakibe verdiğimiz bir öbür kolay geçişte Çağlar topu çizgiden çıkardı! Güleryüzlü sakinliği olumlu tesir oluşturmuş Stefan Kuntz’un güleryüzlü sakinliği kadro üzerinde olumlu bir tesir oluşturmuş gözüküyor, olağan asıl belirleyici olan maçtan maça rakip tahlilini temel alarak seçtiği kadro tertipleri ve verdiği taktiksel direktifler.

Ali Ece: Kuntz bu ekibe düzgün geldi!

Caner’in ısrarla yerden oynaması, geri dörtlü önünde ezbere iki defansif orta saha yerine ofansif-defansif katkı açısından daha eşit yüklü oyuncularımızın kullanılması, 3. alana geçer geçmez final pası denemek yerine sabırlı biçimde topu saklayarak fakat atak suratını çok düşürmeden kullanmak, 2021 Haziran ayından itibaren düştüğümüz düzeyden sonra Kuntz devrindeki düzelme sinyallerinin en pahalıları. Stefan Kuntz, oyuncu değişikliklerini de misyona geldiğinden beri çoklukla olumlu kullandı. Play-Off maçları periyodunda daha da düzelip gelişerek Dünya Kupası vizesi alabiliriz

Tunç Kayacı: Kâfi ki inanalım

Karadağ deplasmanında beklenenin bilakis rakip kaleciye top değmeden kalemizde golü gördük. İşin en berbat tarafı da tribünden bunu çok net hissettik, resmen anlık da olsa dağıldık. Karadağ farkı 2’ye çıkarabilirdi, zira bizim kadronun ruh hali hiç yeterli değildi. Meğer sabırlı ve denetimli bir futbola gereksinimimiz vardı. Bilhassa Karadağ sol kanattan tesirli bindirmeler yapınca, savunma manasında zorlandık. Sonrasında oyunda dengeyi kurduk fakat kâfi değildi.

Tunç Kayacı: Kâfi ki inanalım

Neyse ki Ulusal Takım’ın iki çabuk ve genç ismi biraz olsun nefes aldırdı. Zira moralli rakip karşısında topun bizde olması kâfi değildi. Birilerinin çıkıp sürpriz yapması, fark yaratması lazımdı. İşte farkı Abdülkadir kusursuz bir asistle Kerem’e yaptı ve genç futbolcu Ulusal Takım’daki üst üste attığı gollere bir yenisini ekledi ve kendimize geldik. İkinci yarı Berat çıktı, Orkun girdi. Bu orta alanda daha ofansif bir bildiriydi. Orkun da attığı nefis golle hocasını mahcup etmedi.

Tunç Kayacı: Kâfi ki inanalım

Kuntz, yorulan Halil’i, Kenan Karaman ile değiştirdi, bana nazaran bu isim Burak Yılmaz olmalıydı. Deneyimli golcü dün gece çok çalışsa da gününde değildi. Tabi ki bu türlü kritik bir maçta, öncelik kazanmak olunca, tercihlere de hürmet gösterdik. Dün geceki zafer tüm ekibin. Ancak birtakım isimler biraz daha öne çıktı. Kim mi derseniz, savunmada Çağlar ve atakta Abdülkadir Ömür bu galibiyeti taçlandırdılar. Açıkçası 2022 Dünya Kupası umudumuz devam ediyor, havlu atmak yok. Rakip kim çıkarsa çıksın, kâfi ki inanalım…

Umut Eken: Umutları koruyalım

Erken gol muhtemelen planlarımızda olmayan bir tepkiye neden oldu. Önde basmaya çalıştık. Bu efor, bilhassa Zeki’nin gerisine atılan toplarla karşılık buldu. Bu riski göze alarak Zeki-Caner ikilisiyle geniş bir alana yayıldık. Bu senaryo Abdülkadir ve Kerem’in daha çok merkeze gidip, Burak ve Halil’e yaklaşmasını getirdi beraberinde… Karadağ savunması, Cebelitarık üzere acemilikler yapmayınca merkezde bir boşluk açamadık. Bu atılımın artısı Burak ve Halil’e odaklanmış rakip savunmanın, Abdülkadir ve Kerem’i unutması oldu.

Umut Eken: Umutları koruyalım

Oyunun devamında ibreyi büsbütün lehimize çeviren iş, Hakan Çalhanoğlu’nun üzerindeki baskının kalkmasıydı. Bunu sağlayan en kıymetli sebep, Karadağ’ın değişiklikleriydi. Çok net durum bulamasak da top daima bizde kaldı. Oyunu büsbütün ele geçirdik. Orkun’un ekstra vuruşu, oyunu o anda bitirdi üzere. Artık çok şiddetli bir Play-Off sürecindeyiz. Seri başı olamadık ve deplasmana gideceğiz. Statü gereği tek maç dezavantaj üzere gözüküyor. Güzel tarafından bakmak lazım. Bu ekip, anlık patlamalar yapmaya müsait. Stefan Kuntz’un da muhtaçlığı olan vakit mevcut. Katar için umutları koruyalım.

Olcay Çakır: Asla vazgeçmedik

Karadağ, daha birkaç gün önce rüştünü Hollanda karşısında ispat etmiş bir ekip olarak karşımızdaydı. Son ana kadar işini ciddiyetle yapan bu oyuncu gurubuna karşı mutlak kazanmak zorundaydık. Düzgün kapanmaları ve geçişlerle de sonuç almaları olasıydı. Kapanma konusunda Cebelitarık gibisi diziliş lakin üst seviye, çıkışlarda ise onlara nazaran harikaydılar.

Olcay Çakır: Asla vazgeçmedik

Cebelitarık önünde kolay lakin provasını yaptığımız oyundu oynadığımız. Maçın daha başlarında yediğimiz golle geriye düşsek de oyundan asla vazgeçmeyen Ulusal Kadromuz alandan galibiyetle ayrılmasını bildi.

Olcay Çakır: Asla vazgeçmedik

Gözlerimiz bizim maçta ve aklımız büsbütün Hollanda-Norveç maçından gelecek hoş habere odaklıydı. Kuntz’un oyuncu tercihleri, oyun anlayışını vakit içinde sıklıkla konuşacağız. Lakin şunu bu iki maç için rahatlıkla söyleyebiliriz. Görmek isteyenler için “Alman disiplini” emareleri çokça mevcuttu. İsteyen, daima zorlayan, asla vazgeçmeyen bir Ulusal Ekip geliyor olabilir. Kimse beni Ulusal Takım’a çağırmazlar ümitsizliği içinde olmamalı.

Olcay Çakır: Asla vazgeçmedik

Söylenecek çok şey var. Lakin bilhassa bu heyecanı, bu halde katılmayı seviyoruz turnuvalara. Bize özgülüklerimizin bilimsel izahı yok. Norveç atsa yeniden bir “bal” öyküsü yazılacaktı kimbilir. her ne olursa olsun, gençleşmek, değişmek, dönüşmek kazanacak. Elbette futbolun gerçeklerine, bir Alman disiplini eşliğinde…

Metin Karabaş: “Bizim Çocuklar” başardı…

Cebelitarık’ı 6-0 yenerek, Play-Off oynama ismine avantajı eline geçiren Ulusal Ekibimiz, Karadağ’a konuk oldu. Mutlak galibiyetle ayrılmamız gereken çabada Kuntz, orta alanda Berat ve Abdülkadir’e forma verdi.

Metin Karabaş: “Bizim Çocuklar” başardı…

Yüksek tempoda başlayan maçta, Ay-Yıldızlılar savunmada açıklar verdi. Karadağ ise orta alandaki baskılı oyunu ile bizi bir epey zorladı. 3. dakikada tesirli gelen Karadağ’da Beciraj topu ağlarımıza gönderdi: 1-0. Yenilen bu golden sonra topla daha fazla oynayan Millilerimiz, 22. dakikada Abdülkadir’in içeri gönderdiği topa Kerem’in vuruşu ile skora istikrar getirdi:

Metin Karabaş: “Bizim Çocuklar” başardı…

1-1. Bu golden sonra her ne kadar oyunun denetimini elimize geçirsek de son bölgede istediklerimizi yapamadık. Birinci devrenin son kısmında baskımızla golü arasak da skoru değiştiremedik. Karşılıklı gollerle soyunma odasına 1-1’lik eşitlikle gidildi.

Metin Karabaş: “Bizim Çocuklar” başardı…

Ulusal Ekibimiz ikinci yarıya daha baskılı ve daha hamleci başladı. Orta alanı denetimine geçiren Ay- Yıldızlılar atakta çok tesirliydi. 60.dakikada Orkun ceza alanı dışından vurdu ve topu ağlara gönderdi:

Metin Karabaş: “Bizim Çocuklar” başardı…

1-2. Skor üstünlüğü yakalayan Millilerimiz oyuna tartısını koydu. Son kısımda de gole çok yaklaştığımız anlar olsa da çizgiyi geçemedik. Karadağ’ı 2-1 mağlup eden Ay-Yıldızlılarımız bu skorla, Dünya Kupası’na katılabilmek için Play-Off oynama hakkını elde etti.

ETİKETLER: , , , ,