enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Erman Kunter: Basketbolun geldiği nokta meydanda, biz değişim için buradayız

Türkiye Basketbol Federasyonunda seçim heyecanı yaşanıyor. 4 Kasım Perşembe günü yapılacak olağan genel heyette başkanlığa adaylığını koyan Erman …

Erman Kunter: Basketbolun geldiği nokta meydanda, biz değişim için buradayız
31.10.2021 12:52
0
A+
A-

Türkiye Basketbol Federasyonunda seçim heyecanı yaşanıyor. 4 Kasım Perşembe günü yapılacak olağan genel heyette başkanlığa adaylığını koyan Erman Kunter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim çalışmalarının kendileri açısından âlâ gittiğini belirterek, “İki aday var, Harun Erdenay ve Hidayet Türkoğlu. İkisi de federasyon başkanlığı yaptı. İkisi de denendi. Basketbolun geldiği nokta meydanda, biz değişim için buradayız. Aşağı gerçek düşüşe geçen basketbolu tekrar eski günlerine taşımak istiyoruz.” dedi.

Delege olsun olmasın tüm basketbol işçileriyle konuştuklarını belirten Kunter, şunları söyledi:

“Şu anda basketbolun geldiği noktaya baktığımızda bir muvaffakiyet görmüyoruz. Bayan ve erkek ulusal gruplarımız Avrupa ve dünya sıralamasında gerilemiş. Altyapı çok değerli, 6-7 yıldır burası çok boşlanmış. Oyuncu yetişmiyor. Türkiye’de altyapıya en fazla oyuncu veren Banvit kapanmış. Hala oyuncu yetiştiren az da olsa kimi kulüpler var, onlar kapanma etabında. Alt alta yazdığınızda tablonun başarılı olmadığını görüyoruz ve o yüzden aday olmamız bütün paydaşlar tarafından desteklendi. Bizim bunlara tahlilimiz var. Güçlü bir takımımız var ve bu problemlerin büyük bir kısmını kısa müddette çözeriz.” diye konuştu.

“Federasyonla irtibat kopukluğu var”

“Federasyonla bağlantı kopukluğu var” diyen Kunter, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“En kıymetli eksiklik bu. Kulüpler karınca üzere çalışıyor, emek harcıyor. Gerekirse cebinden para harcayan yöneticiler var. Hepsinin ortak görüşü muhatap bulamadıkları tarafında. Bu çok kolay çözümlenebilir. Savurganlık büyük sorun. Basketbol Federasyonun danışmanları yahut çeşitli kademelerde çalışan insanların yalnız birinin aylık yararıyla Türkiye’de çok şey yapılabilir. En değerli bahis şeffaflık, herkes olayları bilmek istiyor. Şeffaf olsaydık savurganlık mümkün değildi, beşerler reaksiyon gösterirlerdi. Liyakat konusunda bize gelen şikayetler var. Alanda çalışan insanların birden fazla kenara çekiliyor. Anadolu’da kıymetli işçiler var, bunlar basketbolun karıncaları, devre dışı bırakılmışlar.”

“Çok projemiz var”

Şeffaflığın olmadığı ve savurganlığın yaşandığı ortamda verimliliğin düştüğünü anlatan Kunter, tüm basketbol işçilerine dokunmak gerektiğini lisana getirdi.

Problemleri çözmek için projelerinin hazır olduğunu vurgulayan Kunter, “Çok projemiz var. Genç oyuncu havuzunu büyütmek lazım. ’Şu bizim birinci projemiz’ diyemiyoruz. Hepsini çözmek istiyoruz. Bilhassa alt liglerde başta mali hususlar olmak üzere büyük sıkıntılar var, bunları çözmemiz lazım. Alt liglere teşvik düşünüyoruz. Altyapıdan oyuncu yetiştiren kulüpler göz bebeğimiz, onlara olumlu ayrımcılık yapacağız. Basketbolu tekrar ayağı kaldırmak için o kulüplerin olması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Hakem Şurasında da kahırlar olduğunu vurgulayan Kunter, “Kulüplerle hakem topluluğu ortasındaki bağlar kopmuş. Hakemler kendilerine olan itimatlarını kaybetmiş, kulüplerin de itimadı kaybolmuş. Bunu halletmemiz gerekiyor. Her ligin koordinatörü başka olacak. İrtibat çok kopmuş. Kulüplerin kendi seçtikleri koordinatörlerle irtibat konusunu çözeriz.” tabirlerini kullandı.

“Savurganlık nasıl önlenir âlâ bildiğim konular”

Fransa’da uzun yıllar geçirdiği ve Türk basketbolunun gerçeklerinden uzak kaldığı tarafındaki tenkitlere değinen Kunter, şunları söyledi:

“Fransa’da uzun mühlet çalıştım, 15 yıl çalıştım. 2007’deki röportajımda büyük bir tertipte çok deneyim kazandığımı söylemiştim. Bayanlarda Fransa son 5 Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya aldı. Erkeklerde dünya üçüncüsü ve olimpiyat ikincisi güçlü bir tertipten bahsediyoruz. Altyapıların hepsinde birinci 6 içindeler. Orada büyük bir birikim elde ettim. Orada başantrenörler bütçeyi de denetim eder. Savurganlık konusu nasıl önlenir düzgün bildiğim mevzular. Bütçenin nasıl verimli kullanılacağı konusunda çok müşahedede bulundum.”

Kunter, Fransa’da çalıştığı periyotta de Türk basketbolunu yakından takip ettiğini anlatarak, “Bu nedenle sorun yaşamayacağımız üzere çok kıymetli vizyon açacağımızı düşünüyorum. Bunun bizim için eksi değil tam aksine artı olduğunu düşünüyorum. Bu mevzuda büyük tecrübem var ve idaredeki arkadaşlarımın da tecrübesi çok fazla. Takımımız hem deneyimli hem de mevzuları yakından bilen isimlerden oluşuyor. Bu tecrübeleri basketbola aktarmak hem basketbolumuza artı olacak hem de meseleleri kısa müddette çözmemize katkı verecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“Çok iddialıyız”

Seçimde savlı olduğunu belirten Kunter, “Sporun içinde gelen beşerler olarak daima kazanmaya oynarız. Bu bizim yapımızda olan bir şey, kazanacağımızı düşünüyoruz. Ona nazaran hareket ediyoruz. Çalışmalarımızda aldığım geri dönüşler, gördüğüm ilgi oya yansıdığı anda seçimi kazanırız. Basketbolun problemlerini en güzel formda çözeceğimize inanıyoruz. Öteki iki adayın başkanlık yaptığı periyotlarda basketbolu yeterli yerlere getirmediğini gördüğümüz için adaylık kararı aldık. Çok iddialıyız, sıkıntıları en güzel biz çözeriz, takımımız çok güçlü.” diye konuştu.

Seçim öncesi basketbol topluluğuna da bildiri veren Kunter, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Çok kullandığımız bildirimiz var; ’Oyunu değiştir’ diyoruz. Basketbolun değişime muhtaçlığı var. Tekrar 12 Dev Adamlar devirlerindeki çizgiyi yakalamamız lazım. Potansiyelimiz var. Son devirde kullanamadığımız genç nüfusumuz var. İştirakçi bir halde herkesi dinleyerek, problemlerini çözmek ve basketbolu kısa mühlet içinde aşikâr yere getirmek istiyoruz. Maksadımız de çok kolay, orta vadeli olarak 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na bayan ve erkek ulusal kadrolarımızın katılmasını istiyoruz.”

Muhabir : Ercan Doğan