enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ergin Ataman: Her maça odaklanıp sonuna kadar çabayı sürdürmek gerekiyor

2020-2021 döneminde kulüp tarihinde birinci sefer THY EuroLeague’de şampiyonluğa uzanan Anadolu Efes’te başantrenör Ergin Ataman, Demirören Haber …

Ergin Ataman: Her maça odaklanıp sonuna kadar çabayı sürdürmek gerekiyor
24.09.2021 11:37
0
A+
A-

2020-2021 döneminde kulüp tarihinde birinci sefer THY EuroLeague’de şampiyonluğa uzanan Anadolu Efes’te başantrenör Ergin Ataman, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

Artık geçen dönemi geride bıraktıklarını ve sıfırdan başlangıç yapacaklarını kaydeden Ergin Ataman, “Evet şampiyon apoletiyle alana çıkacağız fakat o dönem bitti artık. Yeni dönemin hazırlıkları başladı. EuroLeague’de her maçın çok çekişmeli geçtiğini biliyoruz. Biz geçen dönem şampiyon olduk ancak dönemin ortalarına gerçek play-off hududunun dışındaydık. Sonrasında çok uygun bir ivme yakalayıp 3’üncü olduk. Bu bize âlâ bir avantaj sağladı ve sonunda da şampiyonluğa kadar gitti. EuroLeague’de şampiyonluk maksadıyla başlayan 8-9 tane kadro var bana nazaran. Biz bugünden, daha birinci maçtan itibaren biz bu dönem da şampiyonluğu koruyacağız mentalitesinde olmamalıyız. Biz geçen sene 41 maç sonunda şampiyon olduk. Bu sene oralarda olabilmemiz için asgarî 39, azamî 41 tane maç oynamamız lazım. Maçları tek tek değerlendirip, maç kazanıp, puan toplayıp, olağan dönemi istediğimiz yerde bitirip, ondan sonra da dönem sonunda geçen dönem olduğu üzere formda şekilde girmemiz lazım. Bugünden biz döneme şampiyonluğu korumak gayesiyle çıkıyoruz mentalitesi bize ziyan verebilir. Biz sert bir başlangıç yapacağız. Fikstürümüz sıkıntı. Birinci maç Madrid’de Real Madrid ile. Az da kaldı, maç 30 Eylül’de. Onun akabinde CSKA Moskova ile İstanbul’da oynayacağız. Milano’da Armani Milano ile oynayacağız. Bizim artık bu maçlara konsantre olmamız lazım. Her şey istediğimiz üzere giderse sonlara yanlışsız tekrardan o noktalara gelmeyi düşünebiliriz” dedi.

“TAKIMDA REHAVET TEHLİKESİ FARK ETTİM, MENTAL HAZIRLIĞINI İDMANLARDA YAPMAMIZ GEREK”

DHA muhabirinin, “Şampiyonluk sonrasında ekipte rehavet görüyor musunuz” sorusuna tecrübeli başantrenör, şu cevabı verdi: “Ben bu tehlikeyi biraz fark ettim. Dönem öncesi bilhassa Atina’da oynadığımız turnuvada birtakım oyuncularımızın hala hazır olmadığını gördüm. Kadro olarak hazırlık devrinde sakatlarımız çok oldu. Bu periyodun tamamını Larkin olmadan oynadık. Son 2-3 haftada Simon ve Singleton üzere grubun birinci 5’inin 3 tane oyuncusunu kullanamadık. Artı Pleiss’ın İtalya’daki kampın son günlerinde önemli bir diz sakatlığı oldu. Bu 4 oyuncuyu biz son 15 gündür çalıştıramadık. Önümüzdeki hafta başında tam takım çalışmayı bekliyoruz. Bunlar da natürel biraz dönem başında istikrarımızı bozdu fakat ben rehavet tehlikesinin var olduğunu düşünüyorum. Son oynadığımız hazırlık turnuvasından sonra işleri daha sıkı tutup, geçen yılın şampiyonluğu, bu yılın şampiyonluk amacından uzaklaşıp maçlara odaklanmamız gerektiğini düşündük teknik takımımızla. Daha ağır ve daha sert bir idman temposuna başladık. Bizim kadromuzdaki oyuncuların hepsi üst seviyede kazanmayı seven, alana çıktıkları vakit oynadıkları oyundan keyif alan bir kadro. Seyircinin de olmasıyla birlikte kazanmak isteyecek bir ekip. Ancak natürel bunun mental hazırlığını bizim idmanlarda yapmamız gerekiyor. Bunun çalışmalarına başladık.”

“BAZI OYUNCULARIN MENTAL VE FİZİKÎ OLARAK HAZIR OLMADIKLARINI GÖRÜRSEK TRANSFER YAPARIZ, NİÇİN YAPMAYALIM?”

Anadolu Efes’in dönem başında yalnızca Sertaç Ulu yerine Filip Petrusev’i takımına katması ve öbür bir transfer yapmamasıyla ilgili konuşan Ergin Ataman, istikrarı tercih ettiklerini söyleyerek, “Kadroya destek yapmak için takımdan birtakım oyuncuları çıkartmak gerekiyor. Var olan bir takım var ve bu takıma star, veteran oyuncu desteği yaptığınız vakit grubun istikrarı bozulur. Biz 3 yıldır birlikte oynayan, geçen sene de şampiyon olan kadroyu koruyup, bu türlü bir sistem seçtik. İstikrarlı bir prosedür seçtik. Lakin olağan ki dönem içerisinde eksiklik gördüğümüz konumlar olursa, bunu kıymetlendiririz. Son Panathianaikos maçında Pleiss ve Singleton yoktu lakin uzunlarımızın performansından hiç şad kalmadım. Genç oyuncumuz Yiğitcan dışında 3 oyuncumuzun performansı beni hayli fikre sürükledi. Olağan şu da var, dönem başındayız, oyuncuların bir form tutma durumları var. Lakin natürel oyuncuların da şunun şuurunda olması gerekiyor: “Biz zati şampiyon oyuncularız, biz buradayız, uygun de olsak berbat de olsak biz buradayız.” Bu türlü bir şey yok. Bu grubun tekrar büyük gayeleri var. Herkesin o maksatlar doğrultusunda en yeterli noktaya gelmesi gerekiyor. Biz dönem başında istikrarı korumak için bir yapı oluşturduk fakat bu yapı içerisinde birtakım oyuncuların mental olarak, fizikî olarak hazır olmadıklarını ve grubun bütününe yarar sağlamadıklarını görürsek, yaparız transfer, niçin yapmayalım” tabirlerini kullandı.

“HEM KULÜP HEM DE MICIC VE LARKIN KARŞILIKLI FEDAKARLIK YAPTI”

Kadronun yıldızları Vasilje Micic ve Shane Larkin’in kadroda kalması hakkında görüş bildiren deneyimli çalıştırıcı, şöyle konuştu: “Şampiyon grubu korumak, bir kere de seyirciyle bir arada bu coşkuyu yaşabilmek için hem kulübün hem oyuncuların karşılıklı yaptıkları fedakarlıklar sonucunda bu oyuncular kaldılar. Bilhassa kulübün önemli manada fedakarlık yaptığını söyleyebiliriz. Yalnızca bu 2 oyuncu değil. 2018’in yazında kadroyu değiştirip 9 yeni oyuncu almıştık. O zamanki oyuncu bütçemiz 10 milyon Euro’lardayken, bugün bu bütçemiz 20-21 milyon Euro’lara çıktı. Natürel net bu bütçe. Brüte vurduğunuzda daha yüksek sayılara geliyor. Bu şampiyon ekibi korumak için Anadolu Efes Spor Kulübü önemli manada bir fedakarlık yaptı. Bunun karşılığını bu sene de almak istiyoruz. Oyuncularımızın duygusal yaklaşımları da büyük rol oynadı. Sonuçta bu 2 oyuncu EuroLeague’in en bedelli 5-6 oyuncusundan 2 tanesi. Micic bu dönemin MVP’si, Larkin ise oynanmayan dönemin gerçek MVP’si. Bu oyuncular bu parayı hak ediyorlar mı? Ediyorlar. Biz vermesek öbür kulüpler verir miydi? Verirdi. Biz verdik, ekibi tuttuk, tekrar şampiyon olmak istiyoruz ancak bu olağan kulübün de üzerine büyük bir yük getirdi. Onun için de üzerimizde çok önemli bir sorumluluk var bu sene de.”

“TARAFTARLAR EKSTRA MOTİVASYON SAĞLIYOR”

Uzun vakit sonra seyircilerine kavuşacaklarının hatırlatılması üzerine Ergin Ataman, “Taraftar natürel ki çok kıymetli. Bizim oyuncularımıza da sorduğum vakit, taraftarın onlara ekstra motivasyon sağladığını söylüyorlar. Bu bütün kadrolar için geçerli alışılmış ancak hem oynayan, eğlenen hem de izleyeni eğlendiren bir basketbol stilimiz olduğu için, bunun taraftarla bütünleşmesi çok daha keyifli. Bizim en yeterli dönemimiz şampiyon olduğumuz geçen dönem değil. 2019’da iptal edilen EuroLeague dönemi. Olağan döneminde 28 maçın 24’ünü kazandık ve o dönem her maç doluydu. Gerek Sinan Erdem’deki maçlar, gerek deplasmandaki maçlar. Biz bundan keyif alan bir kadroyuz. Taraftar yüzde 50 oranında olacak bizim alanımızda. Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa üzere yerlerde de bu formda. Birtakım ülkelerde tekrar tam olacak. Biz Partizan’da bir jübile maçı oynadık, 20 bin seyirci vardı. Salonda nefes alınmıyordu. Geçen sene de olduğu üzere her ülkenin kendi kuralları geçerli olacak” diye konuştu.

“12 YAŞ ALTI ÇOCUKLARIN MAÇA GELEMEMESİ KURALININ DÜZELTİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Anadolu Efes’in taraftar kitlesinin ailelerden oluştuğunu kaydeden Ergin Ataman, 12 yaş altı çocukların maça gelememesi kuralının düzeltilmesi gerektiğini belirterek, “Biz daha çok fanatizmden uzak, ailelerin çocuklarıyla maça geldiği, maçları gösteri halinde oynayan bir kadroyuz. Lakin Türkiye’de nedenini anlayamadığım, Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Heyeti’nin bana anlatmasını beklediğim, 12 yaş altı çocukların maçlara gelememesi üzere bir kural konmuş. Bizim taraftar kitlemizin büyük kısmı aileler. 3-5 yaşında çocuklarla geliyorlar. Ben bir araştırma yaptım, Avrupa’nın hiçbir yerinde bu türlü bir kural yok. Tersine çocukların daha inançlı olduğunu söylüyor. Baba maça gelebiliyor, anne maça gelebiliyor. Meskende çocuklarla beraberler aslında. Çocuklar uçağa binebiliyorlar aileleriyle, AVM’ye gidebiliyorlar, sinemaya gidebiliyorlar, konsere gidebiliyorlar, aşıları olmadığı için maça gelemiyorlar. Biraz tuhaf buldum bunu. Bilim Heyetimizin bu bahiste bir açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum. Çocuklar da pandemi devrinde ruhsal olarak en çok etkilenen kümelerden biri. Bilhassa 7-8 yaşından sonra çocukların çok fazla spora ilgi duyduğunu görüyoruz. Maçları takip ediyorlar, spor yapıyorlar, spor okulları açık. Artık babalarıyla birlikte, anneleriyle bir arada maçımıza gelemeyecekler. Futbol maçlarına gidemiyorlar. Bu bizim için handikap olacak. Biz bu türlü fanatizm olan, daima 10 bin seyircinin geldiği bir kadro değiliz. Aileler maça geliyor. Çocuğu ne yapacaklar? Bu çocuklar ruhsal olarak etkilenecek. Bunun ben acilen düzeltilmesini ya da dünyanın göremediği, Bilim Konseyimizin gördüğü bilimsel bir açıklama bekliyorum. Yunanistan’da, İtalya’da, Sırbistan’da, İspanya’da maçlar yaptık, hepsinde çoluk çocuk aileler salondaydı. Ben de araştırdım. Hiçbir yerde bu türlü bir sınırlama olmadığını gördüm. Bunun düzeltilmesini bekliyoruz” dedi.

“HER MAÇA ODAKLANIP SONUNA KADAR ÇABAYI SÜRDÜRMEK GEREKİYOR”

Son olarak Anadolu Efes’in tekrar EuroLeague şampiyonluğuna uzanması için gereken ana etkenin ne olduğu sorusuna Ataman, “Ana etken maç kazanmak. Sonu düşünmeden, her maça odaklanıp, kazanınca biz yine şampiyonluğa gidiyoruz yahut kaybedince bir anda gerilime girip eyvah bu sene olmayacak mı diye gerilime girmeden kusurları görüp sonuna kadar çabayı sürdürmek gerekiyor. Evet biz şampiyon olarak alana çıkacağız lakin yine o noktalara gelmemiz için geçen yılın ikinci yarısında gösterdiğimiz çabayı başından itibaren göstermemiz gerekiyor. Bu kolay değil, çok güç. Rakiplere baktığın vakit görüyorsun. Bizim her şey içinde toplam brüt bütçemiz 29-30 milyon Euro’lara çıktı. Fakat Real Madrid, CSKA Moskova, Barcelona, Milano’yu gördüğün vakit bunun altında olmadığını görüyorsun. Kimilerinin bunun epeyce üzerinde olduğunu görüyorsun. Onun için de karşımızda starlarla dolu öteki kadrolar var. Türkiye’deki rakibimiz Fenerbahçe de o denli. Takımında bugün Nando De Colo ve Jan Vesely olan bir ekibin da çok güçlü bir grup olduğunu düşünüyorum. Onlar da önemli bir kadro. Önemli bir çaba olacak” karşılığını verdi ve kelamlarını noktaladı.

DHA

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.