enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Borsa Benfica’yla atağa kalkarken Juventus’la kayıpları oynadı

Dünyanın önde gelen halka açık 7 futbol kulübü ortasında yılın birinci yarısında yatırımcısına en fazla SL Benfica kazandırırken, en fazla …

Borsa Benfica’yla atağa kalkarken Juventus’la kayıpları oynadı
11.07.2021 17:33
0
A+
A-

Dünyanın önde gelen halka açık 7 futbol kulübü ortasında yılın birinci yarısında yatırımcısına en fazla SL Benfica kazandırırken, en fazla kaybettiren Juventus oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgilere nazaran, yılın birinci yarısında dünyanın önde gelen halka açık 7 futbol kulübünün 4 tanesi pay senedi piyasalarında yatırımcısını sevindirirken, 3 tanesi ise yatırımcısını üzdü.

Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı olumsuz tesirlerin başarılı aşılama çalışmalarıyla hafifletilmesi ve spor sanayisinin de olağanlaşmaya başlamasıyla dünyanın önde gelen futbol kulüplerinin yatırımcısını kısmen de olsa sevindirdiğini belirtti.

SL Benfica, Borussia Dortmund, SS Lazio, Olympique Lyon yılın birinci yarısında yatırımcısını sevindirirken, AFC Ajax, Manchester United, Juventus kaybettirdi.

Yılın birinci yarısında pay senedi piyasasında SL Benfica yüzde 26, Borussia Dortmund yüzde 14,3, SS Lazio yüzde 8,7, Olympique Lyon yüzde 3,2 kazandırdı.

SL Benfica’nın payları evvelki aylarda kıymet kaybetmesine rağmen gelen reaksiyon alımlarıyla yükselişe geçmesi dikkati çekti.

Analistler, mart ayında basında futbolcu Diego Costa’yla muahede imzaladığına dair haberlerden Portekiz takımı SL Benfica’nın paylarının olumlu etkilendiğini vurguladı.

Borussia Dortmund ise Bundesliga’da şampiyon olamamasına rağmen yeşil alanlarda başarılı bir performans gösterdi ve bu performansını pay senedi piyasalarına da taşıdı.

Analistler, Bundesliga’yı üçüncü sırada tamamlayan Borussia Dortmund’un Şampiyonlar Ligi’nde çaba etme hakkı kazandığına dikkati çekti.

SS Lazio’ya değinen analistler, kulübün gelir ve karlarının geçen yıldan bu yana uygun bir performans sergilememesine rağmen yatırımcıların uzun vadede SS Lazio’dan umutlu olduğunu söyledi.

Bu devirde AFC Ajax’ın payları yüzde 7,1, Manchester United’ın payları yüzde 9,3, Juventus’un payları yüzde 11,4 geriledi.

Manchester United ve Juventus’un payları “Avrupa Muhteşem Ligi” projesine karşı gelen reaksiyonlar ve projeye ait yaşanan külfetlerle geriledi.

Analistler, Manchester United’ın İngiltere Premier Ligi’nde de şampiyonluğa ulaşamadığını belirterek, Manchester United’ın sahibi Glazer ailesinin kulüpteki paylarından 96 milyon dolarlık kısmını sattığına dair haberlerin, pay performansını etkileyen kıymetli bir faktör olduğunu söz etti.

Hollanda Birinci Futbol Ligi’ni (Eredivisie) şampiyon olarak tamamlamasına rağmen AFC Ajax’ın da payları geriledi.

UEFA, şubat ayında Hollanda temsilcisi Ajax’ın kalecisi Andre Onana’ya yasaklı husus kullandığı gerekçesiyle 12 ay futboldan men cezası vermişti.

Benfica haziran ayında da yatırımcısını sevindirdi

Dünyanın önde gelen halka açık 7 futbol futbol kulübü ortasında haziran ayında da yatırımcısına en fazla Portekiz takımı SL Benfica kazandırdı.

SL Benfica, haziran ayında yüzde 12,5 kazandırdı.

Bu periyotta, Borussia Dortmund’un payları yüzde 3, SS Lazio’nun payları yüzde 1,5, Olympique Lyon’un payları yüzde 0,9 yükseldi.

Pay senedi piyasasında yatırımcısına haziran ayında Juventus yüzde 5,3, Manchester United yüzde 2,8, Juventus yüzde 5,3 kaybettirdi.

ETİKETLER: , , , ,