enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

BİDEV, dayanışmayla basketbolu büyütmeyi hedefliyor

Eskişehir’de gerçekleştirilen toplantı sonrası AA muhabirine açıklamalarda bulunan BİDEV İdare Heyeti Lideri Hasan Arat, mütevelli heyeti lideri …

BİDEV, dayanışmayla basketbolu büyütmeyi hedefliyor
18.10.2021 14:07
0
A+
A-

Eskişehir’de gerçekleştirilen toplantı sonrası AA muhabirine açıklamalarda bulunan BİDEV İdare Heyeti Lideri Hasan Arat, mütevelli heyeti lideri Aydın Örs ve üyeler Zeynep Selgur ile Murat Yosmaoğlu topluluğun bir ortaya gelmesiyle dayanışmanın artacağını söyledi.

Hasan Arat, Eskişehir’deki toplantılarda çok kıymetli kararlar aldıklarını belirterek, “Pandemi periyodunda sorun yaşandı. Son 2 yılda birçok arkadaşımızı pandemi ve pandemi dışında kaybettik. Bu durum dayanışma konusunda topluluğumuzu tekrar düşünmeye sevk etti. Aydın Örs ile oturup planlar yaptık. Daima birlikte uzun mühlet fikir cimnastiği yaptık.” dedi.

Vakfın yapısını genç ve yaşlı kombinasyonuyla âlâ oluşturduklarını ve Sinan Güler, Doğuş Balbay ile Mehmet Yağmur üzere faal sportmenlerin varlığıyla bunun en yeterli örneğini verdiklerini aktaran Arat, bilhassa Anadolu’da yapacakları çalışmaların değerine değindi.

Üyeler için Anadolu’nun çok kıymetli olduğunu vurgulayan Arat, “Bizim neslin büyük bir kısmı Anadolu’dan geldi. Ben Adana’dan geldim. Güneye inmemiz lazım, kuzeye çıkmamız lazım. İç Anadolu’ya gitmemiz lazım. Yalnızca çok düzgün basketbolcu aramamamız lazım, basketbol oynayan yeterli insanlara da sahip çıkmamız gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

NBA ’de misyon alan Türk oyuncularının rol modeli olarak Anadolu’daki beşerlerle tanışmasının kıymetine değinen Hasan Arat, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yaz tatiline gelen oyuncuların Anadolu’ya gitmesi lazım, oradaki çocuklarla tanışmaları lazım. Bu ülkeden çıktılar, bu ülkeden bu noktalara geldiler ve geri vermeleri lazım. Bunu da emekle vermeleri lazım ki o çocuklar da birebir hayali kurabilsinler. Türkiye’de bizim hayal kurdurtmamız lazım. Oyuncularımız hayal kurarak gittiler, bundan sonraki nesle hayal kurduracak onlardır. Sinan Güler bunun en harika örneğidir. Birçok toplumsal kurumda hem vazife almaktadır hem kendisi toplumsal faaliyetlerde yer almaktadır.”

Doğuş Balbay ve Mehmet Yağmur’un da çok hassas işlere imza attığını hatırlatan Arat, “Ergin Ataman, Orhun Ene, Ufuk Sarıca hocalarımız da kilometre taşlarıdır. Onları yetiştiren Aydın Örs. Bizde devamlılık kelam konusu, devamlılığı hakikat planlarsak çok kıymetli mesleğe sahip beşerlerle güzel sonuçlar alınacağını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

BİDEV olarak Türkiye Basketbol Federasyonuyla bağlantı konusunda rastgele bir sıkıntılarının olmayacağını belirten Arat, “Aday olan herkes bizim arkadaşımız, kardeşimiz. Kim seçilirse seçilsin basketbol topluluğunda birlik ve beraberlik vardır. Hürmet ve sevgi vardır. Seçilen takım projelerinde yer verirse her vakit onlarla çalışmaktan memnuniyet duyarız.” değerlendirmesinde bulundu.

Vakıf olarak geliştirdikleri projeler için kaynağı kendilerinin ortaya koyduğuna dikkati çeken Arat, şunları söyledi:

“Kaynağı kurucu üyeler koydu. Daha sonra gelen yardımlarla şu anda bir seneye yakın bir müddet için parayı âlâ noktalara getirdiğimizi düşünüyorum. Bu inanç problemidir. Prestijli ve inançlı bir kurumdur. İşleri çok şeffaf yürütüyoruz. Her toplantımızda hesapları açıklıyoruz. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı projesini yapıyoruz. 8 vilayetteki çalışma parkında basketbol gönülleri projesi yapıyoruz. Bunun aşikâr maliyeti var. Mütevelli heyetimizden her biri bir kenti aldı ve bunun maliyetini karşıladı. Finansmanı oluşmadan o projeye girmiyoruz.”

Aydın Örs: “Herkes buradan umutla ayrılıyor”

Vakfın mütevelli heyeti lideri Aydın Örs de Eskişehir’de gerçekleştirdikleri toplantının kıymetine değinerek, “Sadece basketbol oynayan, antrenörlük ve hakemlik yapan değil, basketbola dışarıdan sempatiyle bakan, sevgi besleyen iş insanlarının ve akademisyenlerin olduğu kaliteli küme vardı. Mütevelli heyeti olarak çeşitli çalışma kümeleri farklı ve özgün projeler üzerinde çalıştı. İdare şurası hayata geçirmek için çalışacak.” diye konuştu.

BİDEV’in dayanışma konusunda değerine vurgu yapan Örs, “BİDEV’in en değerli fonksiyonu toplumsal dayanışma olacak. Basketbola emek vermiş insanların güç günlerinde yanında olmak, ailelerine yardımcı olmak, basketbolcuların eğitimiyle ilgilenmek, onlara taraf vermek, onlara takviye olmak ve etik pahalara bağlı insan yetiştirmek değerli misyonlardan biri olacak. Herkes buradan umutla ayrılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bağımsızlıklarının ve tarafsız olmalarının çok değerli olduğunu kaydeden Örs, “Bunu sürdürmemiz gerekli. Hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese eşit arada ve tarafsız olmalıyız. Kendi kararımızı kendimizin alması en kıymetli işlevimizden biri olacaktır.” tabirlerini kullandı.

Faal olarak basketbol hayatını sürdüren isimlerin de vakıf içinde yer almasının değerli olduğunu anlatan Örs, “Genç insanların, bayanların daha çok yer almasının faydalı olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Zeynep Selgur: “Amacımız büsbütün şeffaf ve sağlam olmak”

Sportive Üst Yöneticisi Zeynep Selgur ise yaptıkları toplantılarla daha net bir durumun ortaya çıktığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Çalışmalarımızın en değerli kısmı eğitim ve toplumsal dayanışma olacak. Basketbol topluluğu içinde kulüpler üstü bir oluşum. Maksadımız büsbütün şeffaf ve emniyetli olmak ve bir örnek teşkil etmek.”

Tıpkı vakitte BİDEV’in de idare konseyi üyesi olan Selgur, eğitim konusuna çok ehemmiyet verdiklerini belirterek, “Basketbol oynayan gençlerin yahut basketbola yeni başlayan çocukların teknik eğitiminden bağımsız, onlara çok istikametli takviye vermek istiyoruz. Gerçek beslenmeleri, rol modelleriyle bir ortada olmaları, irtibat kurma lisanları tahminen pedagogla birlikte olma imkanları ve en uygun oyuncularla bir ortada olmak. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ve İstanbul’da onları toplumsal tesislerle altyapı oluşturmak bunlar birinci önceliğimiz olacak.” diye konuştu.

BİDEV içindeki bayanların çokluğuna da dikkati çeken Selgur, “Türkiye’de üst seviye bayan yönetici oranına bakarsak yüzde 9, BİDEV’de ise bu oran yüzde 34. Bilhassa genç ve basketbola yeni başlayan kız çocukların daha çok önünü açmak ve onlara dayanak vermek en değerli kararlarımızdan biri olacak.” sözlerini kullandı.

Murat Yosmaoğlu: “Tek eksiğimiz daima bir arada olabilmekti”

BİDEV’in oluşumunda fikirleriyle değerli katkılar veren Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı’nın eski menajeri Murat Yosmaoğlu da bir ortaya gelmenin ehemmiyetine değindi.

Basketbol ailesinin güçlü bir kurum olduğunu vurgulayan Yosmaoğlu, “Milli kadrolarla ve kulüp gruplarıyla birçok muvaffakiyet elde ettik. Basketbolcuların birçok iş ve toplumsal hayatında başarılı oldu. Tek eksiğimiz daima bir arada olabilmekti. BİDEV ile bunu gerçekleştirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Siyasetten uzak, yardımlaşmayla âlâ işler yapacaklarını vurgulayan Yosmaoğlu, “Kimseyle yarışmayacağız. Burası yarış yeri değil hizmet yeri. Daha da büyüyerek gideceğimize inanıyorum. Basketbol ailesi olarak çok güçlüyüz.” diyerek kelamlarını tamamladı.

AA