enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ali Yanatma: Kırkpınar’da ses getirmek istiyorum

Fethiye Belediyespor Kulübü sportmeni olan 31 yaşındaki Ali, başpehlivan olduktan bir yıl sonra omzundan ve sol dizinden sakatlandı …

Ali Yanatma: Kırkpınar’da ses getirmek istiyorum
27.10.2021 22:07
0
A+
A-

Fethiye Belediyespor Kulübü sportmeni olan 31 yaşındaki Ali, başpehlivan olduktan bir yıl sonra omzundan ve sol dizinden sakatlandı. Sakatlıklarına karşın er meydanlarında gayret etmeye devam eden Ali, 2018’de Denizli’nin Çameli ilçesinde 5’incisi yapılan Hasan Şahin Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde ve 2019’da Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde 27’ncisi düzenlenen yağlı güreşlerde başpehlivan oldu.

Başpehlivan, daima nükseden sakatlıkları nedeniyle İzmir ve Kocaeli’nde geçirdiği başarısız ameliyatlar sonrası er meydanlarından uzak kaldı. Tedavisi için ülke genelinde hekim arayışına giren Ali Yanatma, şifayı Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu üyesi hemşerisi Prof. Dr. Nevrez Hürriyet Aydoğan sayesinde memleketi Muğla’da buldu.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dört saatlik başarılı bir operasyon geçiren Ali, er meydanlarına döneceği günü adeta iple çekiyor.

Ali Yanatma, AA muhabirine, güreşe 14 yaşında başladığını ve Fethiye Belediyespor Kulübü sportmeni olarak devam ettiğini söyledi.

2016’da, Edirne Kırkpınar Sarayiçi’nde şampiyon olarak başpehlivanlığa yükseldiğini hatırlatan Ali, Muğla’nın ve Fethiye’nin tek faal güreşen başpehlivanı olduğunu lisana getirdi.

Muğlalı yağlı güreşçi, başa çıktıktan sonra sakatlıklarla karşılaştığını ve geçirdiği ameliyatlar sonrası eski performansından uzak kaldığını anlattı. Hekim arayışına girdiğini belirten başpehlivan Ali, şunları kaydetti:

“Bu sırada Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Lideri İhtilal Karakuş ile karşılaştık. Mevzuyu tıpkı vakitte platform üyesi olan Prof. Dr. Nevrez Hürriyet Aydoğan hocamıza iletti. Yapılan muayenem sonrası burada ameliyatın yapılabileceği ve spor hayatıma geri dönebileceğim söylendi. Dört saatlik başarılı bir operasyon geçirdim. Allah müsaade verirse iki ay sonra gerçekleşecek yan bağ ameliyatım akabinde çok çalışarak, tekrar eski formumu yakalayıp, Muğla’yı ve Fethiye’yi en uygun formda temsil edeceğim.”

“Kırkpınar’da ses getirmek istiyorum”

Ali, sakatlıklardan ötürü sıhhatine kavuşabilmek için çeşitli hastanelerde, 100 bin liraya yakın para harcadığını tabir ederek memleketi Muğla’da, hemşehrileri sayesinde tekrar sıhhatine kavuşacağını ve er meydanlarına döneceğini aktardı.

Sakatlıklarına karşın er meydanlarında müsabakaya devam ettiğini anlatan güreşçi, “Bu süreçte başpehlivanlıklar ve dereceler elde ettim. Fakat başarısız ameliyatlar nedeniyle bir türlü istediğim performansı yakalayamadım. Buradaki tedavimin akabinde çok çalışarak, başpehlivanlığa yükseldiğim Kırkpınar’da ses getirmek, Muğla’yı en yeterli biçimde temsil etmek istiyorum.” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Nevrez Hürriyet Aydoğan da profesyonel güreşçi başpehlivan Ali Yanatma’nın, ağır bir spor yapması nedeniyle daha evvel iki sefer müdahale geçirdiği dizine, sporunu devam ettirmesi ismine müdahalede bulunduklarını vurguladı.

Kendisini daha evvel olduğu ölçüde güreşe devam edebilmesine yönelik müdahaleler ve rehabilitasyon çalışmaları ile tekrar çayırlara kazandırmaya yönelik bir tedavi programı uyguladıklarını anlatan Aydoğan, “Ali Yanatma çok tezli bir başpehlivanımız. Son yıllarda Muğla bölgesinden yetişen güçlü, tecrübeli ve deneyimli bir başpehlivan. Lakin yapmış olduğu spor münasebetiyle geçirdiği diz sakatlığı ile bize geldi. Daha evvel yapılan iki operasyondaki tedavi sonucu performansını daha da geliştirebilmek için eksik olan kısmı da biz takımımızla birlikte tedavi olarak yaptık. Bundan sonraki süreçte de birebir kalitede performansını sürdürebilmesi açısından tedavimiz devam edecek.” diye konuştu.

Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Lideri İhtilal Karakuş ise 2,5 yıl evvel kurulan platformun hem kültür hem de dayanışmayı içeren faaliyetleri olduğunu lisana getirdi.

Yörük ve Türk kültürüne değer verdiklerini anlatan Karakuş, yağlı güreşin de bu kültürün ayrılmaz bir kesimi olduğu söz ederek, “Bilindiği üzere başpehlivan unvanı yalnızca Kırkpınar’da alınabiliyor. 80’li yıllarda Milaslı Mehmet Güçlü başpehlivanımız vardı. Tam 30 yıl sonra bizler bir daha bir başpehlivana sahip olduk. Ama bahtsız bir grup operasyonlar geçirmesi sebebiyle kendisini istediğimiz noktada görememiştik. Platform olarak kültürümüzün yaşaması için çaba ederken, er meydanlarında bizi temsil eden bir başpehlivana duyarsız kalmamız kelam konusu olamazdı. Ali Yanatma bir devranın daha başlangıcı olacak.” sözlerini kullandı.