enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

3 milyardan fazla insan oyun oynuyor

Statista bilgilerine nazaran, 2021’de Asya’da yaklaşık 1,48 milyar kişi görüntü oyun oynadı. Bu sayı Asya’yı dünyanın en büyük oyun pazarı haline …

3 milyardan fazla insan oyun oynuyor
14.10.2021 10:37
0
A+
A-

Statista bilgilerine nazaran, 2021’de Asya’da yaklaşık 1,48 milyar kişi görüntü oyun oynadı. Bu sayı Asya’yı dünyanın en büyük oyun pazarı haline getirdi. Avrupa, 715 milyona yakın oyun tutkunuyla ikinci sırada yer aldı. Araştırma, dünya genelinde toplam 3,24 milyar insanın oyun oynadığını gösteriyor.

Bilgisayarların yüzde 48’i oyun için kullanılıyor

Bilgisayar oyunları hem konsol pazarında hem de taşınabilir oyun platformlarında artan rekabete karşın en tanınan görüntü oyun biçimlerinden biri. Wepc’de yer alan 2021 oyun istatistikleri araştırmasına nazaran, bilgisayar oyun sanayisinin 2023 yılına kadar 70 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bilgisayar sahiplerinin yüzde 48’inin aygıtı görüntü oyunları oynamak için kullandığı belirtiliyor.

Girişimcilere sarfiyat dayanağı

Oyun sanayisinin son birkaç yılda karlılığını daima artıran bir gelir modeli geliştirdiğine dikkat çeken IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Dayanak Kurucusu Mesut Şenel, “Ülkemiz özelinde oyun bölümündeki teşebbüsçü sayısı ve gelir artışının en değerli nedenlerinden biri, devlet takviyeleri. Taşınabilir Uygulama ve Bilgisayar Oyunu Geliştirme Dayanağı, yazılım, maaş ve rapor masrafları konusunda girişimcileri destekliyor. Girişimcilerin devlet dayanaklarından eksiksiz halde yararlanarak ve maliyetleri minimuma indirerek ekosistemdeki yerlerini almalarına katkı sağlıyoruz.” sözlerini kullandı.

ETİKETLER: ,